OSOBNÍ ROZVOJ
Jan Mühlfeit
Jan Mühlfeit je český manažer, globální stratég, kouč, mentor a autor bestselleru Pozitivní leader. Téměř 22 let působil ve firmě Microsoft, z toho posledních 15 let v nejužším vedení.
Na základě své globální zkušenosti vytvořil zcela unikátní metodiku jak najít osobní výjimečnost pro jednotlivce i týmy. Dnes je autorem konceptu “Odemykání lidského potenciálu”, koučuje sportovce i spoustu dalších veřejných osobností a mluví na akcích po celém světě.

Pokud vás zajímá, jak rozpoznat svůj talent, dostat se do flow a Honzův na mentální energii, pak jste zvolili správný díl podcastu Proti Proudu.

Co se dozvíte v tomto podcastu:

  • Jaké jsou plusy a mínusy práce v managementu Microsoftu
  • Kde se berou naše talenty
  • Jak talent podpořit a dále rozvíjet
  • Jak si navodit flow a v něm tvořit
  • Čím si prošel Jan ve chvílích jeho největší deprese
  • Proč je důležité sebepoznání

Souhrn podcastu s Janem Muhlfeitem

“Každé NE je začátkem ANO”

Ačkoliv tuto větu říkal často Bill Gates, host Jan Mühlfeit ji zopakoval hned několikrát během rozhovoru. Vzpomíná na celou řadu pozitiv práce pro Microsoft. Měl možnost se učit od nejlepších, poznávat vlivné lidi včetně předsedů vlád. Získal globální rozhled nad světem a dozvěděl se, jak funguje řada vládních institucí.

Na druhou stranu dodává, že trávil málo času s rodinou a zejména pak zanedbával obnovu mentální energie. To vedlo k velkému kolapsu, depresi a pobytu na psychiatrii. K tomu ale zvesela dodává: “Co tě nezabije, to tě posílá. Každá špatná věc je pro něco dobrá, takže i ten blázinec byl pro mě stejně důležitý jako práce pro Billa Gatesa.”

Na co máme talent

Podle Jana je špatné se ptát, zda máme na něco talent. Správná otázka zní: “Na co máme talent?” Člověk se rodí s nějakými talenty, ty jsou dány právě genetikou. Talenty se pak buď projeví, nebo ne. To už závisí na prostředí, ve kterém se pohybujeme. “Malé dítě od přírody ví, na co má talent. Poznáme to podle hraček, se kterými si rádo hraje a dostává se s nimi do flow. Měli bychom se v našich činnostech zaměřit na to, co nám energii dává než to, co nám ji bere.”

Jak se ale dostat do onoho pověstného flow? Jan nám vysvětluje, že zdaleka není potřeba jít do vysokofrekvenčních otáček mozku. Ba spíše naopak. Je to chvíle, kdy člověk nevnímá čas a vypíná interní opičku. “Pod ní se ukrývá amygdala – část mozku, která se lidem od nepaměti aktivuje před fyzickým nebezpečím a svazuje nás. Máme strach z chyb.”

Zajímalo nás, zda je potřeba u nějaké činnosti vyčkat a rozvíjet ji, než přijde talent. “Samozřejmě do talentu je potřeba investovat, dávat do něj čas. Nedá se očekávat, že budeme hned ve flow. Pomáhá být našponovaný tak o 5 % nad svou komfortní zónu. Neustále ji překračovat. Ať děláme cokoliv, je dobré si dávat 2 druhy cílů: výsledkový neboli dlouhodobý (například vyhrát OH v Tokiu) a procesní krátkodobé (například denní 5minutové meditace a vizualizace závodu).”

Co se s námi děje při depresi?

Vzhledem k tomu, že Jan prošel silnou depresí, byli jsme zvědaví, jak mu změnila život a co nám vlastně deprese v hlavě způsobuje? “Vyschnou vám pozitivní chemikálie, tj. dopamin a serotonin. Antidepresiva pak tyto chemikálie restartují a to se v mém případě dlouho nedařilo. Hrál jsem tenis proti zdi, sám se sebou. Pak jsem se z toho nějak dostal za pomocí psychiatrů.”

Deprese přirozeně změnila myšlení Jana na některé věci v jeho dosavadním životě. Smířil se s tím, jaký je. Přijal sám sebe. Více meditoval a zredukoval rafinovaný cukr v jídle. To ho celkově uklidnilo a lépe pak navozoval pracovní flow.

Aktuálně koučuje řadu předních sportovců, jejich trenérů, ale i třeba dětí. Zajímalo nás tedy, co si představit pod pojmem mentální trénink. “Je to poměrně široké pole činnosti, ale já se zaměřuji s klienty na dvě fáze. V první pracujeme na sebepoznání. V té druhé se snažíme vypnout jeho opičku, tj. strachy minulosti a budoucnosti. Být prostě tady a teď.”

“Chci změnit svět k lepšímu!”

Přesně takto zní vize Jana Mühlfeita. Vyznává styl Montessori vzdělávání, kdy se děti učí prožitkem. Jsou tedy ve flow a učení jim je přirozené. Náš host si posteskne: “Bohužel na žádných špičkových školách se neučí sebepoznání. Přitom to je v životě tím nejdůležitějším – rozumět sám sobě a rozpoznat naší opičku. Musíme pracovat na silných stránkách a ne zlepšovat slabiny. Tj. pilovat naše jedničky a ne zlepšovat pětky.”

Původně tak chtěl Jan měnit naše zastaralé školství seshora dolů, což bez pletek s politikou nejde. Šel proto cestou zespoda nahoru – přes rodiče a děti. A tím vznikl koncept “Odemykání lidského potenciálu”, řada online kurzů pro děti, z nichž některé běží rovněž v zahraničí.

Odkazy, které zazněly v podcastu:

 

Partnerem podcastu je server Dluhopisy.cz

Dluhopisy.cz je portál, kde mohou emitentni prezentovat své dluhopisy a na druhé straně investorům nabízí zajímavé možnosti investic.
Jednoduše si zde můžete najít dluhopisy podle vámi stanovené délky, ale i úroku. Selský rozum samozřejmě říká, že čím větši výnos, tím vyšší riziko, ale to předpokládám všichni trochu tušíme.

Pokud se chcete dozvědět více o investování, na dluhopisy.cz máte i spoustu článků, kteří vám dají úvod do různých druhů investičních aktiv, ať už dluhopisy, akcie nebo startupy. Můžete to tudíž používat i jako takového investičního průvodce a pravidelně kontrolovat co je na trhu nového a do čeho se dá investovat.

Pro víc informací už ale mrkněte přímo na dluhopisy.cz a já jim moc děkuju za podporu tohoto podcastu.

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PORADENSTVÍ
PREZENTOVÁNÍ