BIKE SHARING
Vítek Ježek
Vítek Ježek je zakladatel bikesharingu (sdílení jízdních kol) Rekola.

Vítek je “rozjížděč projektů“ a podnikatel v pravém slova smyslu. Stále něco s někým podniká. Na vlastním webu se prezentuje ještě kreativněji a sám o sobě píše: “Jsem blázen. Alespoň v měřítkách toho, co je „normální“; tedy většinové. Zajímají mě nestereo věci na okrajích reality”.

U nás je nejvíce znám díky růžovému bikesharingu Rekola, který už pronikl do pěti českých měst a má ambice se vydat i do zahraničí. Kromě toho všeho stíhá budovat manGoweb, který se zabývá tvorbou webů, mobilních appek i pomáhá rozvoji startupům.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • jak se Vítek dostal k počátkům vzniku Rekol
  • proč jsou Rekola v růžové barvě
  • k čemu se využívají posbíraná data z jízd na kolech
  • co je to projekt Děsír
  • jaké je to bojovat s úřady o zavedení kol
  • v čem je český bikesharing jedinečný
  • co pomáhá Vítkovi zvládat jeho work-life balance
  • kdo je pro Vítka nejinspirativnější osobnost světa

Pokud si chcete Rekola vyzkoušet, použijte promo kód protiproudu při registraci pro první 2 jízdy zdarma!

„Hudba taky není o posledním akordu, ale plyne dál. Podobně i já půjdu dál.“

Shrnutí rozhovoru

“Keplerka může za hodně věcí v mém životě”

Vítek o sobě prohlašuje, že je “blázen”, tak nás zajímalo, jaké vlastně měl dětství – většinové, normální nebo snad právě bláznivé? Na to se objektivně těžce odpovídá, když každý zná jen své dětství. Ale Vítek si prošel klasickým kolečkem škol, kdy nejvíce ho právě ovlivnilo studium na pražském gymnáziu Jana Keplera, lidově řečeno Keplerka. Už tady si představoval, jak jednou bude mít vlastní s.r.o. a začne podnikat. Netrvalo to ani tak dlouho a v prváku na vysoké potkáváme kamaráda, se kterým zakládá svou první firmu.

Kola jako koníček

Byla to zase Keplerka, která stála i u zrodu Rekol. Ve třetím ročníku škola pořádá pro své studenty pravidelné sportovní kurzy, kde si žáci mohou vybrat mezi turistikou, cyklistikou, sjížděním řek a dalšími sportovními aktivitami. Vítek se vydal na etapovou cyklistiku z Českých Budějovic na Moravu. Jezdil samozřejmě už jako díte, ale tady ho to tak chytlo, že už se kola nevzdal.

Následovalo několik dalších etap se školou, a poté i zahraniční jízdy do Istanbulu, Kodaně nebo Benátek. Vítek navíc dodává, že některá místa jsou vhodnější na chůzi, jinde je lepší využít auta a někde jinde zase jet právě na kole. Třeba centrum Brna a jeho okolí je jako stvořené pro kolo. Rád tak jezdí na kole i ve městech.

Bikesharing

V roce 2013 potkává kluky, co zkouší “myšlenku bikesharingu” v Suchdole. Aktivní Vítek má chuť hned projekt rozšířit o více míst v Praze, navrhnout mobilní aplikaci atd. Tím začíná prvotní hobby Rekola. A proč růžová kola? Protože se méně kradou.

Vítek se hned vrhá do projektu se slovy: “Život je krátkej na to dělat projekty do šuplíku.” Navíc, jak dodává, tím uspokojí i svou potřebu – možnost si půjčit kolo v dalších městech. Začíná se více zajímat o metodiku “Lean startupu”, která začíná od nápadu, který má řešit potřebu nějaké skupiny lidí. Následuje fáze validace, kde se ověřuje, zda nápad skutečně řeší lidské potřeby a to tak, že se projekt dokáže i zaplatit.

Vítek se tak neváhá vydat sbírat feedback mezi veřejnost (na nádraží, do studentských kampusů), aby zjistil, zda bude o projekt bikesharingu zájem.

Rekola už nejsou jen neziskovka

Za 4 roky se bikesharing rozrostl do pěti měst a aktuálně se hovoří o možnosti sdílet růžová kola v Pardubicích. Rekola nejsou jen neziskovka, ale už i samotná firma. Neziskovka se stará o workshopy ohledně bezpečné jízdy ve městech. Firma naopak jedná s úřady (snaha o smírčí cestu a sledování, co potřebuje druhá strana), zajišťuje servis kol a nově třeba implementuje GPS lokátory do všech kol.

Během léta můžete na razit na růžová kola i v jiných městech – na zkoušku, nebo třeba i s vouchery na zkoušku kol zdarma. Ambice jdou ale až za hranice naší republiky a to snad už v příštím roce 2018.

I když bikesharing je v Evropě rozšířený více než u nás, tak máme své prvenství. Rekola jsou díky svému NEstanicovému přístupu 5x levnější než právě standardní bikesharing. Mnohem bližší myšlence českého bikesharingu jsou čínské startupy. Tady například uzamykají kola jen za zadní kolo. Toto by ale podle průzkumů v našich podmínkách nešlo. Prý by se kola hned rozkradla.

Závěrečné otázky na tělo

Jako předchozích hostů i Vítka jsme se zeptali na několik rychlých otázek.

Za co nejvíce utrácíš?
Asi to bude to jídlo 🙂

Protože Vítek má celou řadu dalších aktivit (děsír, mangoweb), byli jsme zvědaví, jak stíhá vlastní work-life balance. Aktuálně je veškerý focus na Rekola, ale Vítek i tak preferuje alespoň 1x týdně sport (plavání, kolo). Nezapomíná si taky psát osobní deník.

Jaké byly tvé emoce poté, co ses objevil ve Forbes 30 lidí pod 30?
“Tak určitě jsem byl překvapen i rád, ale samozřejmě nejsem z toho na větvi, že bych už všeho dosáhl. Jak říkám: Hudba taky není o posledním akordu, ale plyne dál. Podobně i já půjdu dál.”

EIon Musk je podle Vítka jeden z nejinspirativnějších lidí. Možná i nejúspěšnějších, ale jak dodává: “Těžko se definuje, co to znamená “být úspěšný”.

Věci zmíněné v epizodě:

osobní web Vítka Ježka
bikesharing Rekola
firma manGoweb
Elon Musk
projekt děsír (Děti sídlištní recese)
Článek o podivném pražském tendru na bikesharing a Vítkovo vyjádření

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PROKRASTINACE
PODNIKÁNÍ
PREDATOR CODE