IT
Tomáš Havryluk
Tomáš Havryluk se vypracoval v Alza.cz ze studenta až na místropředsedu představenstva.

Tomáš má zodpovědnost za všechny strategické projekty společnosti. Sám položil základy celého IT oddělení firmy a přišel s mnoha inovacemi. Jednou z nich jsou i platební PayBoxy. Na starost má rovněž strategické projekty firmy Alza.cz.

Pokud tě zajímá, jaká byla Tomášova cesta do Alza.cz, jak to v této firmě proslavené zeleným mužíkem chodí nebo co je dneska cenné na trhu práce, pak ladíš správnou epizodu podcastu Proti proudu s Tomášem Havrylukem.

Co se dnes v podcastu dozvíte?

  • jaká byla Tomova cesta do Alza.cz
  • co dělají v Alza.cz jinak
  • jak nabírají správné lidi
  • jaké má Tomáš zvyky v osobním i pracovním životě
  • jak bojovat proti zkorporátnění
  • jak je to v Alza.cz s inovacemi a kulturou
“Vždy jsem litoval jen věcí, které jsem neudělal než těch, co jsem udělal.”

Shrnutí podcast s Tomášem Havrylukem

Pravá ruka IT už na škole

Tomáš nám přiznal, že se snažil už během studií získat praxi v IT. To ho odlišovalo od ostatních spolužáků. Jednou věcí je podle něho to, co tě naučí učitelé a s čím studenta seznámí. Druhou věcí je pak daný poznatek uplatnit v praxi. Tomáš zdůrazňuje důležitost toho, že člověk musí rozumět věcem, kterým se učí, kombinovat je s praxí a přemýšlet o nich, k čemu jsou vlastně dobré.

“Člověk musí problematiku reálného světa převádět do algoritmů. Přesně o toto nám jde při výběru kolegů do Alzy. Není to o programovacím jazyce, ale o tom, jak jsem chytrý,” říká Tomáš.

Dan se vrací ke svým minulým podcastům, kdy se svých hostů ptal na jejich investice v životě, které se jim vyplatily. Řada lidí mu odpověděla, že to bylo programování i přesto, že to programátoři z povolání nebyli. Zmiňovali, že poznání základů programování je naučilo přemýšlet jinak. S tímto tvrzením Tomáš naprosto souhlasí.

Věnovat čas do sebevzdělávání je nezbytné

Tomáš se během hierarchického vzestupu v Alze učil mnoha novým věcem. Má nějaké zvyky, které mu pomáhají uspět?

“Mám spoustu zvyků v osobní rovině, např. knížky k přečtení.” Důležité je podle Tomáše hlavně se poslechnout, když si něco poručíme. Inu, pevná vůle je nezbytná. “Pokud vím, že bych měl čas věnovat vzdělávání, tak si ten čas prostě musím udělat,” dodává a pokračuje, “systémy fungují, ale musí se dodržovat.”

Přirozeně se Tomáš snaží neustále vyvíjet a zlepšovat se. “Vždy dělám věci s nějakým cílem. Je fajn se jednou za čas ohlídnout a říci si, kam jdu, co bych chtěl a co bych nechtěl. Na základě daného zhodnocení je dobré něco změnit. Bez toho to prostě nejde. Je důležité dělat změny.”

Tomáš dále vypráví o svém plánování. Ve svém kalendáři má blokovaný čas na pracovní flow. V pravidelnou dobu má oběd a ten dodržuje. Večer mívá vyhrazený pro trénink. “Je důležité držet rovnováhu mezi fyzickou a psychickou zátěží. Je fajn, když jde člověk spát unavený jak fyzicky, tak psychicky.”

Lidé s expertním přesahem

Dále se náš hovor stáčí k expertům ve firmách. “Každá společnost řeší udržitelnost svého růstu. Lidé by měli mít expertní přesahy. Pokud je nějaký problém složitý, tak se nedá vytlouct počtem lidí. Je potřeba mít ve skupině vertikálního experta.”

V Alze.cz mají poněkud odlišné pracovní pohovory než to známé z běžných firem. Proč tomu tak je? “Je to pouze o tom, jak moc dogmaticky člověk praktikuje poučky, jaké má hodnoty, jak se dokáže učit a fungovat pod zátěží. Je cennější mít člověka, který nic neví, ale chce se učit, než naopak. Hodnotnější je člověk, který chce něco zkusit a spálí se než přesvědčovat člověka, aby opustil svou komfortní zónu.”

O Alze je známo, že inovuje. Čeho si tu cení? Tomáš vysvětluje, že jde především o tah na branku. Dotáhnout nápad se všemi detaily až do úplného fungování s tím, že se odklidí všechny překážky z cesty. “Jakákoliv změna začíná tím, že to někdo vymyslí, a pak to někdo zrealizuje,” dodává.

Z čeho jsi momentálně nadšený?

Z tréninku, výletů na kole, veškerého sportu, co dělám. Vždy, když se mi podaří zrealizovat něco, co nás pošle dál. Například prosadíme nějakou změnu a ta pak začne fungovat. Taky když se hlásí lidé do firmy sami. Mám tu odvahu zařvat do společnosti věci, které jsou proti proudu a on se někdo ozve, že to bere a chce pro nás pracovat. Z toho mám radost. Člověk pak zjistí, že není jediný blázen na světe, kdo si myslí, že by se věci měly dělat jinak.

Věci zmíněné v epizodě

Alza.cz
Aleš Zavoral
kniha Sapiens – Yuval Noah Harari
PayBoxy

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
David Semerád
PODNIKÁNÍ
Dita Přikrylová

KRITICKÉ MYŠLENÍ