INOVACE
Stanislav Gálik
Stanislav Gálik je vystudovaný psycholog, úspěšný podnikatel, inovátor a mentor.
Standa stál u zrodu zakázkového pánského krejčovství Galard a rovněž se podílel na vzniku inovativního centra Unifer.

Zadarmo procestoval svět tzv. rich-hikingem (stopováním bohatých lidí). Po cestě sbíral data pro svou disertační práci s názvem Filantropie bohatých. Z celého experimentu napsal úspěšnou knihu Jak jsem stopoval letadlo. Pokud stejně jako Standa milujete rychlá auta, tak posloucháte správnou epizodu podcastu Proti proudu se Stanislavem Gálikem.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • Co vedlo k založení módní značky Galard?
  • Proč se Standa rozhodl cestovat?
  • Výsledky výzkumu z jeho cesty kolem světa
  • Jak se vyrovnat s neúspěchem
  • Na čem Standa nyní pracuje a jak to souvisí s auty
“Když se ti něco nelíbí, buď to změň, nebo od toho odejdi”

Shrnutí rozhovoru se Stanislavem Gálikem

Vztah k módě

Hned v úvodu nás zajímá, co Stanislava přivedlo k myšlence začít podnikat právě s módou.Ten s úsměvem odpovídá, že to celé byla náhoda. Hledal byznysovou příležitost, která by pro něho byla zajímavá a byla ideálně bez vstupního kapitálu. Zakázková výroba oblečení, kde si zákazník na zboží počká a ještě zaplatí zálohu, je jednou z možností.

Ačkoliv neměl žádný vztah k módě, vrhnul se do toho celým svým srdcem. Ze sportovně oblékaného muže se najednou stal muž chodící ve značkovém obleku. “Chceš si koupit zmrzlinu od člověka, který miluje zmrzlinu. Ne od někoho, kdo má ruce umazané od oleje, protože před chvíli opravoval auto,” říká Standa a dále dodává, že se mu líbilo, že pracuje s něčím hmatatelným a ne jen online produktem.

Firma se rozběhla celkem rychle, ale nakonec ji prodal. Založením firmy si splnil svůj sen malého chlapce z paneláku. Dostal však atraktivní nabídku, proto se rozhodl firmu prodat. Navíc jsou pro něho stabilizované projekty nudné. Mnohem raději se zajímá o projekty, které mají potenciál růstu.

Proč ses rozhodl cestovat?

“Měl jsem najednou horší období a nebyl jsem spokojený s tím, jak věci jsou. Začal jsem se sám sebe ptát, co by mi udělalo radost? Chtěl jsem se trošku uklidnit, pochopit nějaké věci a vyšlo mi, že možná nějaká smysluplnější cesta, je to správné, co hledám.”

Jak se vyrovnat s neúspěchem? Je to právě ono zmiňované cestování? Standa radí proaktivní způsob. I když ví, že to není zrovna jednoduché. Jako vystudovaný psycholog si uvědomuje, že lidé mají tendenci upadat do depresí, když se něco nedaří. Pak páchají sebevraždy a neumí se vyrovnat s negativními fenomény.

“I já jsem byl na dně. Ale tehdy jsem potřeboval proplesknutí. Měl jsem co jíst, kde bydlet, čím jezdit a měl jsem kolem sebe lidi. Na dně jsem vlastně nebyl,” vzpomíná na své období po rozvodu.

Zároveň pokračuje, že nejlepší je věci umět přijmout takové, jaké jsou. Když někoho bolí hlava, tak to prostě přijme a druhý den je v pohodě. “Když se ti něco nelíbí, buď to změň, nebo od toho odejdi”, radí Standa.

Hovor se stáčí k motivačním citátům, podle kterých dokážeme všechno, co si jen zamaneme. Když člověk dospívá, je konfrontovaný s životními úspěchy i neúspěchy. Standa pochopil, že jeho hodnota není vůbec založená na tom, zda je lepší nebo horší než ostatní. Nepotřebuje s nikým soutěžit.

Cesta “kolem světa” v podání Standy Gállika byla netradiční. Stopoval bohaté lidi a vždy si nechal vyhledat dalšího boháče tím, u koho zrovna byl. Odtud název rich-hiking. Během celé cesty prováděl výzkum okolo bohatých lidí. Z výsledků vyšlo, že člověk se nestává filantropem proto, že je bohatý. Člověk v sobě buď filantropa má, nebo nemá. Existuje negativní korelace mezi velikostí majetku a procentem, kolik člověk dává na filantropii. Sám o sobě říká: “Mám větší chuť rozdávat, když vidím, že mi to ten vesmír dává zpět.”

Dále prozrazuje, že v tuto chvílí už nepotřebuje potkávat další úspěšné lidi. Raději se setká s člověkem, kterého má rád a věnuje mu svůj čas. “Každý z nás si musí projít nějakou svou cestou,” sděluje a dodává, “musel jsem být na houby manžel, abych to pochopil. Každý z nás má projít pozitivními i negativními věcmi v životě.”

Lidem se většinou nechce překážky překonávat a hledají různé zkratky. Jak se k tomu staví náš host? Standa “hledání zkratek” přirovnává k získávání svalů cvičením a říká, že člověk na sobě buď bude makat, nebo si píchat steroidy. Konečný výsledek je sice stejný, ale těm, co svaly nabyly za pomocí steroidů, to nikdo závidět nebude. “V konečném důsledku máš i ty radost, když vyhraješ první místo v běhu, protože víš, že jsi nejrychlejší. Než když vyhraješ, protože jsi běžel zkratkou přes les,” upřesňuje.

Plány a vize

“Vize samozřejmě mám, ale jsou méně konkrétní a výkonově ohraničené. Tento rok jsem si napsal mé základní hodnoty, kterými chci, aby šel můj život. Má vize je “láska a radost”. Je to důvod, proč ráno vstávám z postele. Můj život není v duchu nenávist a strach, ale právě v duchu lásky a radosti. Jsem potom veselý. Před pár roky jsem měl peníze na to, abych vydělal další peníze. Dnes je mám pro radost. Abych si koupil to, co mám rád. Už nechci generovat peníze pro peníze.”

Zaujala nás pracovní kariéra Standy, neboť od módy přešel k inovacím, stal se expertem na inovace a založil inovační centrum Unifer. Stanislav nám prozrazuje, že ho bavilo chystat byznys modely, dělat firmám konzultace, zejména pak v bankovním sektoru. Začal pracovat pro Českou Spořitelnu a věnoval se Mototechně, což jsou závodní auta pod firmou AAA Auto.

Potřebovali tam někoho, kdo jejich projekty zastřeší a postaví na nohy. Standa to vnímá jako vynikající pracovní výzvu. “Dělají věci rychleji a zároveň expandují a to je prostě sen každého inovátora,” vysvětluje.

Jsem tam aktuálně 4 měsíce a dělám dva druhy inovací. Jeden z mých projektů se zabývám spuštěním celého segmentu Mototechna Classic. Druhý je z digitálního inovátorství. Jedná se o interní aplikaci firmy – nástroj, který nám ukazuje, na jakou pobočku AAA máme poslat dané auto. Máme na skladě 14 000 aut a bylo by těžké poznat, kde se nachází zákazník, který bude mít o toto auto největší zájem. Tato aplikace nám s tím výrazně pomáhá. Funguje na principech umělé inteligence.

Z čeho jsi momentálně nadšený?

Koupil jsem si nové auto Lancii deltu. Mám radost z lidí, které mám kolem sebe, mohu je obdivovat. Jsou pro mě velkou inspirací. Baví mě taky inovace v korporátu, kde pracuji.

Věci a odkazy zmíněné v podcastu se Stanislavem Gálikem:

Pánská módní značka Galard
Kniha Jak jsem stopoval letadlo
Inovativní centrum Unifer
Mototechna Classic
AAA Auto

 

Partnerem této epizody podcastu je dluhopisy.cz

Dluhopisy.cz je to takový středobod světa dluhopisů, který na jedné straně pomáhá firmám sehnat peníze na rozvoj podnikání a na druhé lidem zhodnotit své úspory, a to bez jakýchkoli poplatků. Takže ať už řešíte financování svých projektů nebo nízké úroky v bance, dluhopisy.cz je web pro vás.

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

TECHNOLOGIE
ZÁBAVA
MÉDIA