Sara Boutall: Co má společného umělá inteligence, archeologie a antropologie?

Sara Boutall: Co má společného umělá inteligence, archeologie a antropologie?

Sara Boutall je oxfordsky vzdělaná archeoložka a antropoložka a dnes odbornice na AI, která chce v dalších 20letech udělat z Česka světový superhub umělé inteligence.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • jaký potenciál má neuralink
  • proč si lidé mají tendenci házet klacky pod nohy
  • jak se roboti objevovali napříč historií
  • jak “dobré PR” a marketing může škodit inovaci a pokroku
  • proč Sara změnila názor na Airbnb a středověk
  • co je mitochondriální matka
  • jak moc připomíná Oxford Bradavic

O epizodě

Sara chtěla od osmi let studovat archeologii na Oxfordu. Dnes se se svým splněným snem a titulem, ke kterému si přidala i antropologii, věnuje umělé inteligenci. Se Sarou jsem chtěl probrat, jaké paralely mezi těmito obory existují, a jaká byla její cesta k součané kariéře. Sara se nebála dělat odvážné a netradiční kariérní kroky a mě tak zajímalo, jak a jestli vůbec čelila tlaku od okolí – pobavíme se třeba o nálepkování a jak nežít život tak, abychom dostáli něčích očekávání. Probereme, jak pracovat na vizi, jež se může plně manifestovat až za pár dekád. Obecně detailně pokryjeme téma budoucnosti, futurismu a transhumanismu.

Pohled do budoucna je ale nejstřízlivější, když člověk dobře rozumí historii lidstva. A té antropoložka a archeoložka z Oxfordu rozumí doopravdy dobře. Promluvíme si tak o tom, proč si lidé myslí, že jsou víc než zvířata, proč vše máme tendenci antropomorfizovat a obsesivně kategorizovat. Taky se pobavíme o tom, jak lidé v minulosti reagovali na nové technologie, a jestli existují paralely se současnou situací kolem umělé inteligence.

Zajímavé odkazy a epizody

Partnerem podcastu je Active24.

 

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory