Radek Ptáček: Žijeme ve společnosti, která zapomněla na to, co je přirozené

Radek Ptáček: Žijeme ve společnosti, která zapomněla na to, co je přirozené

Radek Ptáček je profesor lékařské psychologie, klinický psycholog a psychoterapeut.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • o syndromu vyhoření a péči o svou vlastní baterku
  • co je naučený optimismus 
  • jak vzniká a jak nás ovlivňuje náš mikrobiom
  • jaké jsou základní charakteristiky dobrého stravování
  • co je bloumání a proč je důležité
  • proč je výchova o pokusech a omylech

O epizodě

Jsou naše osudy zakleté v genech? V našich myslích jsou ustáleny poučky o existenci vztahu mezi fyzických zdravím a naší psychikou. Hned na začátek si budeme povídat o nových trendech v oblasti psychosomatiky, protože medicína a psychologie se stále více protínají a opouštějí zvláštní zašlou dualitu, která historicky rozdělovala lidské problémy na pouze „medicínské” či „psychologické”. Ostatně se ukazuje, že jednou z nejefektivnějších terapií deprese je fyzická aktivita; ta se ve studiích ukazuje srovnatelná s psychofarmaceutickou léčbou.

„Životní styl je to, co ovlivňuje naše zdraví.” Kde ale začít se smysluplnými změnami životního stylu? Pro mě jsou klíčové tři pilíře: pohyb, strava a mikrobiom. Mikrobiom je často skloňovaný pojem, který se relativně nedávno ukázal jako klíčový pro naše psychické i fyzické zdraví a právě vztahu mikrobiomu a zdraví se prof. Ptáček výzkumně zabývá. V první části rozhovoru se tak věnujeme tomu, co je mikrobiom a jak především střevní mikrobiota ovlivňuje naši psychiku skrze tvorbu dopaminu a serotoninu.

Kromě toho, že uslyšíte, jak ovlivňuje naše mikrobiota nás, dozvíte se i to, jak můžeme ovlivňovat vlastní mikrobiotu my. Tím se dostáváme ke zbylým dvěma pilířům a v rozhovoru rozebereme základní charakteristiky dobrého stravování a také význam spánku a fyzické aktivity pro naše zdraví a naši mikrobiotu. U stravy pak mluvíme i o nadbytku, který se prokazuje jako důležitý faktor u mnoha civilizačních chorob, které momentálně sužují naši společnost.

Fyziologie, neurotransmitery a bakterie; proč vlastně vůbec existuje diskuse o nastavení mysli? Můžeme ovlivňovat svou psychiku, když vše se zdá být dané na úrovni neurotransmiterů? V rozhovoru se dozvíte, jak myšlení ovlivňuje naši fyziologii a v tomto kontextu si budeme povídat i o epigenetice.

Epizodu jsem se snažil strukturovat tak, aby byla zasvěcena optimalizaci vlastního životního stylu, a tak se hodí zmínit i nástroje pro maximalizaci trvalé změny chování. Uslyšíte, jakou roli hraje bloumání a odpočinek při osvojování si nových aktivit. Dozvíte se, co jsou mikrokroky a jak pečovat o svoji vnitřní baterku a předcházet tak syndromu vyhoření.

„Je důležité se těšit z věcí, které máme kolem sebe – a my se těšíme spíše z věcí, které budou.” Myslím, že jen tato témata by vydala za skvělou epizodu. Ale v rozhovoru uslyšíte i o současném stavu ochrany dětí ve světě, jak prof. Ptáčka ovlivnila práce soudního znalce, co je pro dítě během výchovy nejdůležitější, nebo jak mohou děti s ADHD vzkvétat.

Z rozhovoru vyplynul jeden apel: „Neberme odpočinek a zdravý životní styl na lehkou váhu. Jsme společnost, která zapomněla na to, co je přirozené.”

Zajímavé odkazy a epizody

Partnerem podcastu je Active24.

Active24 – Vrhněte se do online světa! Na Active24 si vytvoříte vlastní www stránky nebo e-shop. Zajistí vám 100% bezpečný webhosting s nepřetržitou zákaznickou podporou. Navíc mají užitečné nástroje na SEO nebo reklamy na Googlu.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory