TECHNOLOGIE
Petr Mára

Petr Mára je certifikovaným trenérem Apple. Petr školí firmy i jednotlivce, jak efektivně a chytře využívat nástroje od firmy Apple a rovněž o tom natáčí videa pro svůj Youtube kanál.

Petr ale nevystupuje pouze za kamerou, svou cestu si prošlapal i k živým přednáškám. V rozhovoru přiznal, že pro něho začátky mluvení na veřejnosti nebyly snadné. Dnes by to do něho nikdo neřekl, vždyť s prezentacemi pomáhá i dalším sales manažerům značky Apple po celém světě. O tom, jaká byla Petrova cesta k práci pro Apple, jak si postavil život dle svých představ a co dneska vidí pod slovem úspěch, je další epizoda na Proti proudu.

 

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • kdy si poprvé vydělal Petr peníze ve světě Applu
  • jaká byla životní cesta webaře k trenérství
  • na čem Apple vydělává a jaká je jeho obchodní strategie
  • jak dokáže Petr dělat tolik věcí zároveň
  • které životní situace Petra nakoply se zase posunout dál
  • a mnohem více
“Je důležité vědět, co chci a co nechci dělat. Tím se lépe říká NE.”

Věci zmíněné v této epizodě:

Osobní web Petra Máry
Petrův Youtube kanál
test silných stránek Gallup Strengths Finder
aplikace Omnifocus

Shrnutí rozhovoru s Petrem Márou

Vše začalo článkem o Stevu Jobsovi

Petr Mára začínal svoji kariéru jako webař. Přiznává, že osobně se považuje za spíše průměrného až podprůměrného webaře, ale vytvářet webové stránky ho bavilo.

Byla to možná právě ta láska k hardwaru a zkoumat více věci na pozadí, co přivedla Petra ke značce Apple. Vzpomíná na svá studia během střední školy, kdy se mu do rukou dostal článek o Stevu Jobsovi. Životní příběh tohoto vizionáře ho zaujal natolik, že kolem roku 1996 začal Apple studovat více do hloubky. Dárkem pak získal svůj první Mac. Do pověstné katarze ho dostal ale až iPhone.

Někdy v roce 2005 začíná psát články pro online magazín mujmac.cz. “Bylo to vůbec první peníze, které jsem ve světě Apple vydělal. Nebyla to žádná full-time práce. Ale uvědomil jsem si, že nemusím být webař, že i v Apple mohou být peníze, i když tehdy to byla u nás stále neznámá značka.”

Teprve za další 4 roky se dostal k možnosti školit lidi ve světě Apple hraček. “Byl jsem ve správný čas na správném místě,” dodává Petr. Dnes je certifikovaným trenérem. Nezabývá se pouze školením o technických věcech včetně nasazování nové technologie do firem. Zaměřuje se i na oblast využití technologií ve vzdělávání. S oddělením sales pomáhá produkty prodávat a učí lidi z Apple dobře prezentovat.

Obchodní tajemství Applu

Při odhalování, co Petra fascinuje na produktech Applu, se dozvídáme něco z pozadí a celkového konceptu firmy. Apple je zaměřen na hardware, má špičkový design a na tom vydělává. Marže se pohybuje od 30 do 50 %. IPhone tvoří 60 % příjmu společnosti. Služby jako například appStore, iTunes, vzdělávání jsou až na druhé koleji firmy.

Středobodem firmy zůstává tedy iPhone. Je nutné udržovat platformu kvalitní, ale samozřejmě tento silný hráč na trhu míří i k dalším technologiím. Tím je aktuálně oblast rozšířené reality (například hodinky, které jednou přeberou funkci mobilů) nebo umělé inteligence.
Na druhou stranu Petr přiznává, že Apple není extrémně silný ve službách. Firma dělá chyby, ale učí se z nich. Naopak má výbornou prodejní strategii. Své produkty totiž Apple prodává přes emoce a přínos zákazníkovi, tedy žádný “IT žargon” o velikosti RAM, mezipaměti a další nicneříkající slovíčka pro většinu laiků.
Zároveň si Apple drží své klíčové technologie, není závislý na komponentách třetích stran. Nejdou ani cestou slev. Své ceny si drží a produkty nerozdávají zadarmo. A to ani vlastním vrcholovým manažerům. Apple zná hodnotu svých produktů a klidně odkáže zákazníky, ať jdou za slevou ke konkurenci.

Storytelling pomocí technologií

Při rozhovoru jsme nemohli vynechat ani Petrovu cestu k prezentování. Prozrazuje nám, že dnes se snaží vysvětlovat věci přes příběhy (storytelling) pomocí technologií. Právě díky technologiím hned vidí, zda diváky zaujal. Například na Youtube se nezaujatý divák hned odhlásí, to na živé přednášce nehrozí.

Taky přiznává, že z přednášení na veřejnosti měl noční můru a připadal si po každém vystoupení vyřízený. Nicméně u sebe cítil jistý talent pro tuto činnost, tak nepolevil a spíše zapracoval na rozvinutí silných stránek. “Diváci mají nějaké očekávání a ty jim ho doručuješ. Tyto dvě cesty se musí protnout, jinak jsi nesplnil úkol prezentujícího.”

Od živých přednášek byl pouhý krok k vlastnímu Youtube kanálu. Petrovi začátky byly i díky jeho osobnímu brandu snadnější. Celkem rychle sbíral odběratele i followery. Hned první video mělo do týdne 5000 shlédnutí. Točí delší videa, která se lidem líbí, takže Youtube jeho videa doporučuje dále. I když videa se těší dobré sledovanosti, pro Petra to není primární byznys. “Někdy to natočím na první dobrou, někdy mi 20 minut trvá hodiny, jako například ve videu o iPhone8. Nesedlo mi to.”

Time-management podle Petra

Zajímalo nás, jak jen Petr může stíhat přednášet, stříhat videa, věnovat se klientům a pomáhat dalším s jejich prezentacemi. “Je důležité vědět, co chci a co nechci dělat. Tím se lépe říká NE.” Petr tak má svůj standardní režim, který je závislý na ročním období. 3 dny v týdnu věnuje tréninkům a konzultacím, 2 dny pak má volněji pro videa a klienty. Důležitý je pro něho i čas na rodinu.

Naučil se delegovat a vyhýbat slabým stránkám. “Co mi nejde, to rovnou odhazuji,” vysvětluje nám. Běžně používá myšlenkové mapy, které ho zklidní. Dílčí úkoly si pak píše do Omnifocus appky pro iOS (obdoba oblíbeného Todoistu). Petr vyzdvihuje důležitost prioritizace. “Není důležité za každou cenu mít spokojené klienty do 5 minut, a tak na emaily hned neodpovídám. Radši jsem s rodinou. Nevadí mi to ani nemrzí, protože je to má priorita. Mám to tak nastavené.”

Pár otázek na závěr

Podobně jako jiných hostů, i Petra Máry jsme se zeptali na několik rychlých otázek.

Nějaká investice, která se ti mnohonásobně vrátila?
Sebepoznání, baví mě psychologické testy. Cokoliv, kde jsem si rozbil držku a poznal sám sebe.

Vzpomeneš si na nějaké selhání, na které když se díváš zpětně, tak jsi za něho vděčný?
V roce 2008 při prezentaci iPhonu jsem řekl něco blbě a začal jsem si v duchu nadávat, měl jsem černo v hlavě. To mě přinutilo začít chodit na kurzy rétoriky, pracovat s dechem a vše se změnilo. Nebo když jsem ještě chodil na ZŠ, byl jsem premiant třídy. Tak nějak samozřejmě, bez učení. Pak jsem přešel na gympl a najednou mi to nešlo. Nedařilo se mi adaptovat. To byla pro mě hrozná rána, tak jsem opět na sobě zamakal.

Kdo je podle tebe úspěšný?
Před pár lety bych řekl Jobs, ale dneska už ne. Myslím, že ho jeho flow zabíjelo. Podle mě nejde o úspěch, nemusíš si něco dokazovat, umíš říkat ne, znáš svoji sebehodnotu. Takovou harmonii a uvědomění považuji za úspěch.

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto