KRITICKÉ MYŠLENÍ
Petr Ludwig

Petr Ludwig je podnikatel (GrowJOB Institute), speaker a autor bestselleru Konec prokrastinace. Za 4 roky od vydání knihy (2013) se prodalo na 75 000 výtisků a kniha byla přeložena do angličtiny, francouzštiny, němčiny a ruštiny.

Petr je úspěšný speaker, který přednáší pro širokou veřejnost ale také zaměstnancům ve firmách. Jeho online přednášky na youtube shlédlo přes 300 tisíc lidé a na přednášky je zván i do zahraničí. Momentálne s týmem v GrowJOB otevřeli další pobočku v Montrealu. I tam si můžete Petra přijet poslechnout, jak hovoří na téma kritické myšlení, konec prokrastinování nebo vybudování si zdravé sebedůvěry.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

 • jak se Petr dostal k podnikání a čemu všemu se GrowJOB věnuje dnes
 • co dalo impulz napsání knihy Konec prokrastinace
 • jak vydání knihy změnilo Petrovi život
 • proč Petr fandí science-base podloženým faktům
 • kdo je Petrův pracovní i osobnostní vzor
 • co si Petr myslí o dnešním extremismu vyvolaným médii
 • proč je tak důležité rozvíjet kritické myšlení v dnešní době
 • Petrovy denní rutiny a návyky
 • za co Petr nejraději utrácí
 • čím se vyznačuje úspěšný člověk (a jenom bohatství to není)
„Je dobré mít vyhlídku budoucnosti, ale nesvazovat se s ní a užívat si přítomnost“

Shrnutí rozhovoru

Podnikání založené na science-base

Podnikat začal Petr už před 11 lety v dobách studia grafiky na VUT, kde si povšiml, jak schopní mladí “propalují” talent. Spojili síly a vznikla firma zabývající se webovým designem. Ze studií práv zase získává šikovné obchoďáky. Dnes už se GrowJOB transformovala do jiné roviny, prolíná se zde hned 11 brandů, kde jedním z nich je i ten Petrův.

Všechny přednášející propojují tři myšlenky: simple, useful a science-base. Právě podklad ve vědě a odborných článcích je něco, co Petra odlišuje od většiny speakerů. Rád si zakládá na znalostech ze studií a vědeckých faktech. Nejvíce ho baví číst tzv. metastudie, které dávají do souvislosti i odlišná témata.

Čím se GrowJOB zabývá?

 • část pro firmy – workshopy na stanovení hodnot, vizí, leadership
 • část pro jednotlivce nazvaná jako kniha Konec prokrastinace – pěstování návyků, trénink pozornosti, co ví věda o výchově (workshop pro rodiče o vybudování zdravého sebevědomí u svého dítěte)

“Mohli jsme být dál, kdybych v počátcích růstu firmy nezanedbal business intelligent (analýza a vizualizace získaných dat, ” přiznává Petr. Vysvětluje, že “být dál” není jenom o penězích, ale snaha zanechat stopu na světě a pomoci příštím generacím žít plnohodnotný život.

Zní to zajímavě z úst člověka, který je zván na zahraniční přednášky, pomáhá s osobním rozvojem tolika lidem. Dozvídáme se ale, že Petr by rád ještě více šířil myšlenky kritického myšlení a životních hodnot do světa. I za 30 let by rád přednášel a měl otevřené pobočky po světě, kam by létal. Nebránil by se ani mobilní aplikaci, která by nahrané online přednášky zprostředkovávala dalším lidem. Několikrát se odvolává na EIona Muska, kterého považuje za vysoce úspěšného muže v tom, jak propojuje své činnosti a šíří je do světa. Vyhlídky do budoucna si ale přesné nedává. Říká, že je dobré se nesvazovat budoucností. “I cesta může být cíl, tedy se na ní zaměřit a ne jen na plnění cílů.”

Konec prokrastinace

Nemohli jsme se v hovoru nedotknout Petrovy knihy. Impulz k jejímu sepsaní dal Tomáš Baránek, který o ni Petra vlastně požádal. Petr podotýká, že její sepsání byl ultimátní test jeho postupů jak neprokrastinovat. Psaní nemá rád, mnohem raději přednáší. Nicméně podle něho jsou knihy stále nepřekonatelným formátem mezi médii, neboť jsou hmatatelné a navážou hlubší vztah se čtenářem.

Změnila kniha Petrovi život? Poznává ho více lidí, přibližně 2x do týdne je osloven. Mnohem více ho avšak dojímají silné příběhy, které dostává jako reakci na výzvu uvedenou na konci knihy. Přesto se spisovatelem na plný úvazek nechce stát, i když se kvalitně napsanými knihami dá živit. Momentálně se pracuje na dalších překladech a vydání v USA.

Závěrečné otázky na tělo

Jako předchozích hostů i Petra jsme se zeptali na několik rychlých otázek.

O čem jsi přesvědčený, že je důležité, ale ostatní lidé to podceňují?
Jednoznačně kritické myšlení. Podle médií se svět řítí do záhuby (viz různí extremisté), ale přitom výzkumy říkají, že žijeme v nejlepší éře lidstva (délka života, úmrtnost při porodu). Lidé se nesnaží přemýšlet nad předhozenými mediálními daty a často mají zkreslené vnímání reality.
Petr by mimo jiné zavedl povinný předmět či kurz kritického myšlení do škol. Zároveň doufá, že Facebook i Google nastaví své algoritmy tak, že fajkové zprávy nebudou mít větší šiřitelnost než často ty pravdivé.

Jaké máš rutiny a návyky?

 • buzer lístek
 • meditovat 15 minut denně (s aplikací Headspace)
 • píši si 3 pozitivní zážitky za den
 • mám tzv. schůzku sám se sebou
 • vytvářím si denní myšlenkovou mapu o mých činnostech pro lepší plánování
 • dát si jeden volný den v pracovním týdnu

Petr nám ještě prozradí, že nejvíce utrácí za jídlo a cestování. Nejvíce ho v pracovním životě potěšila přednáška pro 150 kněží Církve bratrské. Pro něj je nejúspěšnějším člověkem už zmiňovaný EIon Musk. Avšak úspěch se neměří na počet miliard na účtů nebo likes na FB. Úspěšný člověk najde svůj Ikigai.

Co se skrývá za konceptem Ikigai, proč Petra nadchla přednáška pro kněze? To a mnohem více si už musíte poslechnout v rozhovoru.

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
ŽURNALISTIKA