PORADENSTVÍ
Pavel Vosoba
Pavel Vosoba je koučem, spolumajitelem společnosti M. C. TRITON a autorem pěti knih.
Pavel je poradcem pro team leadery a lidi, kteří chtějí na sobě pracovat. Koučuje jich tak až 100 lidí měsíčně. Znám je i pro svou knihu Dokonalý život: Být průměrný není normální, ke které chystá volný druhý díl s pracovním názvem Únik z průměrnosti.

Dříve dělal Pavel kouče vrcholovým manažerům, ale od toho ustoupil. Pokud vás zajímá, proč dává přednost “lidem zezdola” a chcete se dopídit k tomu, proč se možná ve vašem životě pořád cítíte nespokojení a nepochopení, pak si poslechněte dnešní díl podcastu Proti proudu s Pavlem Vosobou.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • Proč Pavel koučuje lidi ze středního managementu a team leadery
  • Proč je tak důležité nejprve porozumět sám sobě
  • Je normální být průměrným?
  • Zda existují techniky, jak poznat sám sebe, v čem jsem dobrý
  • Proč i 50letí lidé, kteří “mají všechno”, nejsou se životem spokojení
  • Jak digitální evoluce promění chování firem
  • Vyplatí se být expertem v oboru, nebo je lepší znát přesahy do více oblastí
  • Co jsou to touhy a jak je zpracovávat v našich životech
„Smyslem našeho života je tady se něco naučit, něco aktivně prosazovat a naplňovat si svoje vize.“

Shrnutí rozhovoru s Pavlem Vosobou

Dneska jsou ve firmě důležití lidé dole, ne top management

Podle Pavla jsou to právě vedoucí týmů a samotní experti, kdo chtěj ve firmě něco měnit, resp. mohou něco měnit. Vrcholové vedení dokáže pouze udávat trendy a směry. “Dávat seshora nějaké tabulky, šablony a strategie je směšné a nefunguje.” Právě lídr týmu ho má vést, stmelit. Ale jak to má udělat, když sám v sobě řeší řadu problémů?!

A tím to začíná. Pavel se na svých sezeních snaží nejprve urovnat člověka samotného v sobě. Rozkomunikovat je, začít od kořene podstaty člověka. “Představte si, že nejste sami srovnaní, neumíte řídit svůj život. Jak máte řídit ty druhé?”

Základním smyslem našeho života tady na Zemi je něco se naučit a naplňovat si svoje představy a vize. Všechno ostatní se nám snaží jen nakukat společnost. Řada lidí se na této cestě životem ztratila a s tímto problémem pomáhá svým klientům Pavel. Hledat jim tu cestičku krok po kroku zpátky do smysluplného života.

Zajímalo nás, zda tedy existují techniky (testy, metodiky), jak lépe poznat sám sebe, najít své silné stránky. Na to nám Pavel odpověděl jednoznačně: “Všichni čekají metodiky a nějaké psychologický testy. To podle mě nevede k žádnému výsledku. Základní předpoklad zní, že nikdo nás nezná lépe než my sami. V každém okamžiku je potřeba si uvědomit sám sebe, poznat se, pochopit proč reaguji tak, jak reaguji, a neventilovat ven své emoce ven.”

“Být průměrný není normální”

Přesně toto hlásá podtext první Pavlovy knihy Dokonalý život. Na to by se dalo namítnout, že někdo přece musí vyvážet ty popelnice a každý nemůže dělat, co ho baví… Podle Pavla je to scestný pohled. Sám si vyzkoušel být chvíli i prodavačem v Trdlokafé. Jen tak.

“Podstatné je se neposuzovat, pouze zkoumat minulost, přítomnost a budoucnost. Základ průměrnosti je v tom, že se začnete srovnávat s okolím a stavíte se do nějakých rolí. Je v pořádku být jiný. Všichni to cítíme, že se odlišujeme.”

Pavel Vosoba dále popisuje problém většiny lidí, kteří k němu přichází na koučink. Všichni neustále s něčím bojujeme – o peníze, o pozice. Bojujeme i proti sobě. A to nás tak vyčerpává. “Měli bychom naopak sledovat, co nám bere energii a nenechat si ji vzít.”

Sezení s klienty tak obvykle začínají v hledání odpovědí na otázky: “Kdo jste? Co chcete?” Měli bychom se naučit v životě vše přijímat. Klidně si říci: “Dneska je všechno blbě, ale já to přijímám. Prší a přece je teplo.” My sami si vytváříme své prostředí, kde budeme šťastní, spokojení… Je to o nastavení našich myslí.

Jak digitalizace změní firmy

Vzhledem k tomu, že Pavel se zabývá poradenstvím pro firmy a obchod, byli jsme zvědaví i na jeho funkční model firmy. “Páteří celé firmy bude digitální páteř. Tam se bude vše sbíhat a digitalizovat. Takové útvary jako HR, Obchod se přesunou do provozní oblasti firmy. To zvládnou zajistit i roboti. Klíčové budou rozvojové oblasti, jako je customer care (obsluha zákazníka) a business development. Produkty, myšlenky, inovace a nápady půjdou od lidí, které to baví – to bude jádro firem. Žádní žvanilové, ale ti, co umí výsledek zrealizovat.”

To nás přivádí k tématu specializace (zda je lepší být expertem na danou oblast) a náborové činnosti ve firmách. “Nábory jsou zastaralé, srovnávají se nějaké škatulky. Já sám mám rád experty. Vždyť 10 podprůměrných ajťáků nenahradí 1 špičkového.”

Pavel dále pokračuje, že klíčem není zkoumat na pohovoru dovednosti a schopnosti. Ty máme od narození všichni zhruba stejné. Samozřejmě, na něco máme větší talent a něco více rozvíjíme. Podle Pavla Vosoby je nejdůležitější postoj – naše vnímání světa. Teprve v druhém kroku rozvíjíme naše dovednosti.

Celý rozhovor zakončujeme povídám, co je to lidská touha, co vlastně opravdu chceme. “Touha je něco aktivně dělat, ne být jen účastníkem nějaké činnosti. Pěknou ukázkou je cestování. Někdo touží cestovat, ale často neví proč, jen pasivně kouká a navštěvuje cizí země. Aktivní tužba (aktivní cestování) by spočívalo v komunikace s lidmi, poznávání cizí mentality, učení se jazyka. Hodně lidí chce/touží cestovat, protože ve skrytu touží po vnitřní svobodě a myslí si, že jim to cestování dá,” vysvětluje Pavel svůj postoj.

Věci zmíněné v epizodě:

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

SVOBODA V PRÁCI
KOUČING