SELF HELP
Pavel Šíma
Pavel Šíma je marketér, tvůrce podcastu Demarketing a autor knihy Na plné koule.

Pavel se dokázal vypracovat ze stážisty v digitální agentuře Robert Němec až na obchodního ředitele, rozjel agenturu na politický marketing, stal se CEO technologického startupu a má za sebou napsání první knihy.

Sám o sobě na svém webu říká, že vidí byznysové příležitosti tam, kde jiní tápou. Pomáhá projektům a firmám ve světě e-commerce. Svůj um sdílí v podcastech Demarketing. Vše, co si tzv. odžil a vyzkoušel na kariérní cestě sdílí se čtenáři v už zmiňované knize Na plné koule. Poslouchat Pavla skvěle nakopává, nutí vzít zodpovědnost do svých rukou a vydat se na svou kariérní stezku.

Pokud tedy přemýšlíte o tom, v čem jste dobří, jak to zjistit a předat dál do světa, pak si poslechněte další rozhovor na Proti Proudu s Pavlem Šímou.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • jaký risk Pavel podstoupil ve své knížce
  • proč je v knize nejprve rozebírána kariéra, teprve potom se zkoumá štěstí
  • dvoufázovou metodu, jak zjistit, v čem jsme dobří
  • jak se Pavel vypracoval ze stážisty na obchodního ředitele
  • o tom, proč a kolik se vyplácí investovat sám do sebe
  • kdo vlastně může za nás “posraný” život
“Nikdo nemůže za tvůj posraný život. Můžeš si za to, co se ti děje v tvém životě. Pokud chceš jít dopředu, musíš přijmout, že je to ve tvých rukách a přestat se vymlouvat na okolnosti.”

Na plné koule – tohle jsem já

Pavel ve své knize popisuje své surové zkušenosti na rozdíl od Petra Ludwiga, který ve své knize Konec prokrastinace přistupuje k tématu více vědecky. “V knize je vše, co jsem odžil, co mi fungovalo a může fungovat i mým čtenářům,” svěřuje se Pavel v rozhovoru. Přesná čísla o úspěchu knihy neví, neboť ven šla koncem dubna a knihkupectví žádné statistiky nevedou. Nicméně na nejmenovaném knižním e-shopu se po prvním týdnu od vydání dostal do TOP50 a v jednu chvíli byl i před Petrovým Koncem prokrastinace.

O čem vlastně kniha je? Najdete v ní tipy a triky, jak procházel Pavel svým životem a kariérní cestou. Knihu začal trochu kontroverzněji, kdy rovněž přiznal svůj intimní život a popisuje, že mít dobrý byznys je jako umět sbalit holku. Přiznává, že riskoval, co na to řekne jeho rodina nebo případná tchyně. Ale chtěl dostat potřebný obsah ke čtenářům, aby začali číst a už knihu nedali z ruky. To se mu podle zpětné vazby podařilo.

V knize se zabývá i problematikou work-life balance, který řeší mnoho lidí. Pavel sám si myslí, že existuje ještě třetí “middle” vrstva – uklízení, vaření, nákupy… Prostě to, co nemáme rádi. Nesmímě nosit v hlavě 150 našich problémů, ale řešit je postupně. Rozdělit si vše do etap a postupovat pomalu do dalších levelů. Proto je kniha je rozdělená do kapitol Career Hacking, Life hacking and Hapiness Hacking v tomto pořadí.

Cílová skupina knížky jsou ti, co chtějí jít nahoru, mají ambice, jsou v dnešním světě systému, chtějí “vyhrát”, a pak si najít své štěstí. Proto se Pavel věnuje tématu hledání štěstí až úplně nakonec.

V závěru knihy Pavel rozebírá i problematiku investice sám do sebe. Myslí si, že všechno, co investujeme do sebe, se nám vrátí. Pokud to nebudeme dělat, náš “obrat” (finanční i na poli úspěchu) bude stagnovat. Nikam se neposuneme. Investice může být jak časová, tak finanční. Třeba kniha Na plné koule byla Pavlovou časovou investicí, kdy samozřejmě “přišel i o finance”. Ale pro něj to byla dobrá investice, byť v ušlých příležitostech ho jakoby stála půl milionu korun, které by v čase psaní vydělal prací. Vše se člověku vrátí, když investuje do sebe.

V čem jste dobří?

Na tuto otázku hledá odpověď téměř každý. Jak to zjistit? “Já jsem si zapisoval, za co mě lidé chválili a zpětně jsem si to procházel,” přiznává Pavel. Spousta z nás pořád jen spekuluje a hledá odpověď místo, aby si šla za změnou a převzala zodpovědnost do svých rukou. Pavel ve svých kurzech nabízí i dvoufázovou metodiku, jak díky okolí zjistit, v čem jsme dobří.

“Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu zemí,” prohlásil Archimédes, když vysvětloval princip páky a Pavel se s ním ztotožňuje. Jen je potřeba si za pákou představit skupinu lidí. Pak dosáhneme velkých věcí.

Od stážisty k ředitelování

Samozřejmě nás zajímalo, jaké Pavlovy kroky vedly k tomu, že z marketingového stážisty se stal obchodním ředitelem. Prozradil nám, že je za tím hned celá řada skutečností. Pavel měl vždy hodně zájmů a chtěl dělat něco navíc. Při vysoké tak vedl časopis, pracoval pro neziskovku nebo byl ve studijním parlamentu. To mu značně přidalo při pohovoru do agentury.

Ovšem ani jako stážista nepolevil a přebíral iniciativu ve věcech, které přímo nespadaly do jeho kompetence. Nehrál si na svém písečku, ale vždy hledal to, co bude prospěšné hlavně pro firmu.

Jako poslední zdůrazňuje i fakt: “Člověk se nemá bát změnit to, co dělá. Nezáleží na tom, co jsme studovali a v čem máme mnohaleté zkušenosti. Neměli bychom se uzavírat v našich identitách, ale přijmout zodpovědnost sami za sebe.” Proto se nebál změnit své pracovní zařazení a požádat o přesun na post obchodu.

“Nikdo nemůže za tvůj posraný život. Můžeš si za to, co se ti děje v tvém životě. Pokud chceš jít dopředu, musíš přijmout, že je to ve tvých rukách a přestat se vymlouvat na okolnosti.” Pod Pavlova slova bychom se podepsali. Je potřeba udělat tento mentální krok a začít věci měnit.
Důležité je vědět, proč to něco děláte. Na tuto otázku si Pavel odpoví před tím, než udělá další krok. Přesně toto žene jeho drive kupředu. Stanovuje si cíle.

Chcete-li se taky hnát vpřed a převzít život do svých rukou, pak byste si neměli nechat uniknout ani tento rozhovor s Pavlem Šímou. Nezapomeňte si také koupit jeho knihu.

Věci zmíněné v epizodě:

Oficiální web knihy Na plné koule
Osobní web Pavla Šímy
Digitální agentura, kde začínal Pavel Šíma

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

KRITICKÉ MYŠLENÍ
PODNIKÁNÍ
Dita Přikrylová