SEBEPOZNÁNÍ
Pavel Moric
Pavel Moric je sedminásobný mistr ČR v karate, zakladatel a majitel vlastní karate školy Karate Vision a zejména kouč pro osobní rozvoj a nalezení vlastního potenciálu (více jak 10 000 odškolených a odtrénovaných lidí).
S Pavlem Moricem jsem si povídal nejen o jeho sportovní kariéře v karate, ale především o koučování a hledání sebe sama.

Taky se ptáte, proč nejsme šťastni ikdyž si žijeme v blahobytu? Co je to vůbec úspěch a dá se měřit penězi? Pavel nám prozradí, jak na svých přednáškách zbavuje mladé lidi vžitých komplexů, že něco je trapné a divné. Společně pak hledají potenciál, který jim od práce za odměnu přinese práci, která je baví a naplňuje.

Pavel zavzpomíná i na návštěvu pouště a své meditace. Prozradí na sebe, čím se aktuálně zabývá v sebe rozvoji a v co věří. Je život daný předem nebo se vše děje z nějaké příčiny?

Zajímá tě, proč jsou Pavlovi přednášky na univerzitách tak oblíbené? Jak začít více prožívat a nenechat se sabotovat naší myslí? Pak by ti neměl uniknout poslech následujícího podcastu.

„Jenom myšlenka může zastavit životní akci. My neovládáme mysl, mysl ovládá nás.“

Shrnutí rozhovoru

Pavel je věkově 80. ročník a jak sám popisuje, tak vyrostl v dobách boomu VHS a akčních filmů. Proto ho lákalo bojové umění a sám tak s karate začal v jeho 10 letech. Popisuje, jak první “břichatý” trenér s píšťalkou u něj nevzbudil příliš respektu, a tak byl i vyhazován z tréninků za vyrušování. Jakoby “náhodně” vyhrává v 15 letech MČR v karate a to spouští celý sportovní kolotoč. S prvním trenérem se naučil přemýšlet nad pohybem, jak technicky vymazlit prvek k dokonalosti. S dalšími nastupuje disciplína a z jeho koníčku se stává seriózní sport. Byl dříčem.

Sám ale přiznává, že ačkoliv ve svých dobách byl srovnatelný s evropskou špičkou, měl psychický blok na závodech. Byl jednoduše rozklepaný kluk a měl strach z neúspěchu. Bohužel pocítil i vnitřní obvinění v reprezentační skupině. “Copak jsem snad schválně vypadával?!” ptá se Pavel. Kariéru končí v 25.

Zaměřuje se na problematiku osobního rozvoje, začíná se zajímat sám o sebe. Nemyslí si, že tento běh života spustila slabší psychika na závodištích. Už jako malého ho bavilo filozofovat a přemýšlet o životě. Učil se ezoterice, navštěvoval kurzy, semináře a měl sezení s kouči. Jak sám dodává: “Jednou mě prostě napadlo, že chci taky koučovat a nechat si za to platit.” Po pár akcích zdarma přichází první nabídky, kde jsou mu nabídnuty peníze.

Před 8 lety si Pavel zkusil projít doslova i pouští. Ticho, zákaz neustálého žvanění, vnímání světel hvězd, nic a jen nekonečné duny písku vedou naši mysl k přemýšlení o bytí. Tehdy si to neuměl ještě tak vychutnat.

Dnes ale Pavel přednáší pro vysoké školy, a to i zadarmo, vede lekce pro firmy a pořádá vlastní přednášky, z nichž ta největší pravidelná se jmenuje Best of Pavel Moric. Těšit se na střípky toho nejlepšího z Pavlova uplynulého roku můžete 4. června.

S mladými lidmi na přednáškách Pavel nejčastěji řeší jejich potenciál. Co vlastně máme v životě dělat? Co nás baví? Pavel vysvětluje, že z dětství si neseme spoustu komplexů a rodiče nás mnohdy odháněli od toho, co nás bavilo přirozeně. Mnohé z komplexů vylepšíme v dospělosti o pochyby typu: “To je trapné.”, “Budu vypadat blbě.” Přesně toto jsou překážky naší mysli, proč se nepohneme dál. “Mysl ovládá nás, ne my ji. Mysl nám dává limity,” dodává. Na přednáškách se Pavel snaží přimět mladé lidi k tomu, aby přemýšleli, co je přitahuje. Co by dělali, i kdyby zmizel fenomén peněz. “Zůstali byste pracovat v bance, kdyby vás za to nevypláceli?” Ale za motivátora, jak bývá v rozhovorech někdy označován, se nepovažuje.

V rozhovoru nás zajímali i triky a rady, jak se posunout v sebepoznání dál, jak se naučit vnímat prožitky. Pavel nám ale vysvětluje, že na triky nevěří. “Copak existuje trik, aby se dítě narodilo už za tři měsíce, na sněhu vyrostla v růže? Ne, je to cesta, věci se musí projít.” Všechno se dá natrénovat, i cit a vnímání. Jen je potřeba zpomalit, vychutnávat si už tu cestu poznání. Uvolnit se od toho, co se děje kolem. Pavel sám denně 60 minut medituje. Sedne si a jen sleduje svoji mysl.
Dotýkáme se i problematiky, že právě blahobyt nás mnohdy zaslepuje a brzdí. Proč Evropané nejsou spokojení jako například obyvatelé Malajsie, kteří mnohdy mají jedno rýžové políčko a nic víc? Není to proto, že naše evropská mysl vytváří neustále pocity neštěstí, že něco nemáme? V té nové restauraci jsme ještě nebyli, tamto auto si nemůžeme pořídit, apod.

Naopak, součástí naší spokojenosti je i to, že uděláme něco pro druhé. Všechno, co činíme, děláme pro následný dobrý pocit. “Je krásné něco dávat, je v tom kousek osobního štěstí,” prozrazuje Pavel některé ze svých myšlenek.

V závěru rozhovoru dostává Pavel několik otázek na tělo. Dozvídáme se, v jaké oblasti se sám chce zlepšovat a pociťuje mezery. Prozradíme, že se to týká práce se změnou vnitřních stavů a hraní si s nicotou. Pavel však neplánuje, jak dodává, žije spíše impulzivně a vše prožívá. Věří však, že vše se děje z nějaké příčiny. I nešťastné události mají svůj důvod v našem životě. Rovněž prozrazuje svůj pohled na to, co je úspěch. My známe ten, který nám vštěpují média – tj. společenský status, být vidět, mít peníze. Ale podle Pavla je úspěch, že něco chceme a to se nám povede. Byť by to mělo být vylezení na Sněžku bez holí. Není to o penězích. Ty tu byly, jsou a budou. A lidé je budou řešit, ať mají na účtech nula korun nebo miliardu.

Jakou výzvu zanechal Pavel pro posluchače Proti Proudu? Má pro vás celé meníčko,co byste mohli zkusit. Ale pro začátek stačí tři jednoduché úkoly. Schválně, kolik z vás je splní.

  • Každý den zkusit jednu novou věc. Ale naplánujte si dopředu, co ta nová věc bude. A pak ji splňte.
  • Každý den si dopřát 5 minut meditace. Jen sedět, nehýbat se.
  • Zavést si knihu nebo poznámkový blok, kam si budete zapisovat 3 konkrétní ocenění, co jste ten den udělali. Právě tři a buďte konkrétní s oceněním.

Zmíněno v rozhovoru

Osobní web Pavla Morice

Web školy karate Karate Vision

přednáška Best of Pavel Moric (4. června 2017)

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

ŽURNALISMUS
PODNIKÁNÍ
Jan Beránek