UMĚNÍ
Ondřej Havlík
Ondřej Havlík, známý pod uměleckým pseudonymem En.dru, je hudebník, beatboxer, herec, komik a moderátor.

Endru je muž mnoha zájmů. Je vícemistrem světa v loopingu a úspěšný beatboxer. Pravidelní diváci Stand Up Comedy Na stojáka znají Ondru Havlíka společně s jeho parťákem Nastym. Moderoval pořady v televizi nebo rádiu Evropa 2. Jeho největší vášní je však hudba. Ondrova představení jsou výjimečné – jsou zcela improvizované a jediným nástrojem v nich je Ondrova pusa. V rámci četných spoluprací jste ho mohli slyšet i s Danem Bártou, Lenkou Dusilovou nebo Vojtou Dykem.

Kdy se u Ondry začali objevovat umělecké sklony? V čem jde proti proudu? Co je jeho životní podstatou? Toto a mnoho dalšího okolo beatboxu a muziky se dozvíš v dalším rozhovoru na Proti Proudu.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • čemu všemu se vlastně muzikant Ondro věnuje
  • proč studoval herectví, když se více věnuje muzice
  • kdy se poprvé objevilo “Ondrovo tikání” a čím bavil celou rodinu
  • co nejvíce Ondru ovlivnilo na cestě k beatboxování
  • kde se vzala Stand Up Comedy Na stojáka a co si Ondra myslí o Nastym
  • co by chtěl Ondra vzkázat posluchačům Proti proudu
„Každý by si měl uvědomit, co má rád a to by měl dělat. Nebojte se toho a jděte si svým.“

Shrnutí epizody

“Chtěl jsem věnovat jen muzice, ale…”

Začíná zpěvák vysvětlovat, proč jsme ho mohli potkávat na TV obrazovkách, slyšet v rádiu nebo vidět na LIVE koncertech po celé republice. Tedy při mnoha odlišných činnostech, nejenom hudbě, Ale nestalo se tak hned ze 2 důvodů. První považuje za méně podstatný – mít nějaká zadní vrátka, kdyby zpěv nevyšel. Ale Ondra chce propojovat všechny jeho performance a kombinovat tak mluvené slovo se zpěvem, proto tolik směrů.

“I přes všechno, co dělám, v hudbě se cítím jako doma a chci se v ní nadále profilovat. Ale ostatní elementy mě na té cestě podporují a rozvíjí.”

Že bude Ondra odlišný od zbytku rodiny, se ukazovalo už v jeho 4 letech. Tehdy všem předváděl naučený taneček Lambády a maminka mu říkala: “Ondro, netikej!” Zpěvák ale dodává: “Ale myslela to dobře, vždy mě doma podporovali.” Přestože Ondra inklinoval k rytmům, v 6 letech rapoval, tak se rozhodl pro studium herectví na JAMU v Brně. A to jen proto, že nehraje na žádný instrumentální nástroj.

Vše změnil Erasmus v Holandsku

Ze začátku se Ondra nepovažoval za beatboxistu. Vše se změnilo cca 2 roky před tím, než se potkal s Jesusem a Cossigou na jejich workshopu. Později odjel do Holandska v rámci Erasmu programu, kde potkal černocha Eugena. Ten tu studoval herectví, ale více se věnoval beatboxu jako Ondra. Společně pak chodili po Amsterdamu a beatboxovali. “Bylo zajímavé sledovat, jaké z nás mají okolo jdoucí lidé pocity.”

Zajímalo nás, co si vlastně pod pojmem beatbox představit.

Beatbox v překladu znamená krabička, která vytváří beaty. Tento umělecký směr vznikl v NY mezi černochy jako propojení 5 elementů: tance, grafitů. DJ, rapování a “hraní na hubu”. Podle Ondry původ beatboxu začíná už někdy v pravěku při napodobování zvířat. Sám za beatbox označuje zpěv, který napodobuje zvuky a nástroje nahlas. “Dělám live smyčkování na pusu, ale to by nezasvěceným nic neřeklo.”

Miluji improvizaci

Ondro si na koncert nechystá žádné playlisty. Úplně nejradši by chodil nepřipravený a dal celé vystoupení na improvizaci. Nejvíc se těší na pohodovou energii stejně naladěného publika. Ti mu pak vracejí energii nazpět a vzniká vzájemné podhoubí.

Zajímalo nás, jak se Ondra dostává do tohoto napojení (flow) s publikem. Přímo vyladěný recept nemá, navíc tipy nefungují vždy. Ale pomáhá hrát ve více, například s Danem Bártou. Když je sám, snaží se uvolnit, zklidnit se, nebrat si věci osobně a vystoupit ze “zrychlení” (pocity ztrémovanosti).

S Nastym nám to klape

Při rozhovoru s Ondrou jsme samozřejmě nemohli vynechat ani Stand Up Comedy Na stojáka, kde vystupuje spolu s Nastym. “Myslím si, že beatbox potřebuje přidanou hodnotu – muziku nebo srandu. A protože jsem bývalý herec, chytil jsem možnost za pačesy a šel do toho. Nasty je výborný beatboxer, takže jsme si sedli. Je produkční talent i kreativec. Inspiruje mě.”

Společně jsme se dostali i k vlastnímu pořadu na Evropě 2. Pro Ondru to byla zajímavá životní perioda, ale nebyla to prý jeho muzikantská cesta. Navíc v té době zažíval i těžší chvíle v osobním životě. Nicméně z předtočených pořadů čerpají v Na stojáka dodnes.

Co by chtěl Ondra vzkázat posluchačům Proti proudu?

“Každý máme svoji dokonalou formu, kterou bychom měli naplňovat a směřovat k ní. Samozřejmě jsou na cestě i odbočky, ale i ty nám ukazují tu správnou cestu včetně toho, co dělat nechceme. Každý by si měl uvědomit, co má rád a to by měl dělat. Přesto 90 % lidí dělá to, co je nebaví. Nebojte se toho a jděte si svým.”

Věci zmíněné v epizodě:

osobní web
Stand Up Comedy Na stojáka
kniha Hovory s Bohem

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
PROŽÍVÁNÍ