ZDRAVÍ
Michal „Radar“ Vrátný
Michal Vrátný je autorem úspěšného projektu Železná koule.

Sám o sobě Michal Vrátný prohlašuje, že je tělocvikář. Je autorem Železné koule, kde formou skupinových tréninků s individuálním přístupem a nářadí zvaným kettlebell, pomáhá lidem vrátit se zpět do kondice. Michal rozumí i online marketingu, což v Kouli využívá. 

Michalova sportovní dráha je o to zajímavější, že sám studoval IT, za monitorem strávil i 12 hodin denně, a rozhodně nemíval štíhlou asketickou postavu. Právě o tom, co ho nakoplo začít něco se sebou dělat, je i dnešní díl podcastů Proti Proudu.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • jak se z ajťáka stal cvičitel
  • co je to krav maga a jaký měla dopad na projekt Železná koule
  • v čem je cvičení s kettlebelly jiné než třeba posilovna
  • proč nestačí jen dřít, aby se člověk dostal do kondice
  • co chystá Michal za novinky v projektu Železná koule
“Fyzickým problémům je lepší předcházet, než je potom řešit.”

Shrnutí rozhovoru

Od padání švédské bedny ke kettlebellům

Michal rozhodně nebyl dítě, které by trávilo hodiny a hodiny na trénincích v dětství. Uměl se pro věc nadchnout, ale pohybově nebyl nijak nadaný. Aspoň si to o sobě myslel. Sám s úsměvem dodává: “Byl jsem přesně ten typ dítěte, co se rozběhl proti švédské bedně a celou jí čelně zbořil.” V 15 navíc objevil kytaru a pohltil ho svět hudby. Sice sem tam zašel do fitka a prošel si klasickým kolečkem posilovacích strojů, ale výsledek dřiny ho nenadchnul.

Na vysokou školu odchází z rodného Liberce do Prahy. Dráha ajťáka a neustále sezení za počítačem se na něm podepsalo. “Byl jsem tlusté prase. Troska, co se ráno nechtěla zvednout z postele, na místo, abych v 21 běhal venku a holýma rukama lámal skálu.”

Michal ale nezůstal u nářků a objevil svět krav magy, bojového umění pocházejícího z Izraele. Postupně se vykašlal na školu i práci a vrhl se na instruktorské zkoušky. Hodně z instruktorů cvičilo v ČR s tehdy neznámými kettlebelly. Michala taky nadchly a to přetavilo jeho původní nadšení do cvičení krav magy k založení projektu Železná koule.

Co skrývá zázračná koule?

“Kettlebell sám o sobě není nic zázračného. Prostě ulitý kus železa s madly,” prozrazuje Michal a dodává: “důležitější je samotná metodika cvičení, tj. počty opakování, jak často, apod. Ideální pro začátečníka, aby se naučil první cviky.”

Cvičení, abyste se dostali zpět do kondice, není jenom o hledání minimální dávky, kterou si odcvičím a jsem zpět ve štíhlém světě. Michal a další trenéři okolo Železné koule se snaží lidem ukazovat, že prvně je potřeba přehodnotit vnímání těla a změnit lifestyle. Ukázal nám to na příkladu ajťáka, kterým sám byl.

“To, že půjdeš jednou týdně na dvě hodiny se zničit, nic nezmění. Je potřeba měnit globálně předchozí styl života. Začít chodit namísto jezdit autem do práce. Jít po schodech a ne jet výtahem. Snažit se pracovat i venku. Koupit si podložku pod noťas a měnit polohy při práci.”

Tato filozofie se prolíná celým cvičením nejenom s kettlebellem. Smyslem není se sem tam odrovnat, lidově řečeno “dát si do těla”. Ale najít si svou úroveň a postupně zvyšovat své limity. Dát na pravidelnost. Důležité je taky nezkoušet všechno na vlastní pěst, což je častá chyba většiny začátečníků. “Když se chceš naučit řídit auto, taky jdeš do autoškoly a nezkoušíš to sám,” dodává Michal.

Kde se vzala a kam došla Železná koule

První webové stránky založil Michal už v roce 2011. Okolnosti (zejména absence práce) ho donutily hledat, jak zpeněžit svůj koníček – cvičení. Navíc nám Michal prozradit, že v sobě měl vždycky učitelské ambice a trochu toho sekýrování. Takto vznikají první tréninkové hodiny. V letošním roce se slaví už 5 let od založení první tréninkové třídy.

Aktuálně má Železná koule 5 sálů – dva v Praze a po jednom v Berouně, Mladé Boleslavi a Českých Budějovicích. Prostory už nestačí, a tak se plánují rozšiřovat. Lidem okolo Michala je jasné, že nejde mít tréninky v každém městě k prezenční docházce, a tak se snaží rozšířit projekt i do online světa. Však Michal má zvládnutý i online marketing, který si z 99 % dělá sám. Do karet mu nahrál i fakt, že když s projektem začínal, v ČR se kettlebellům nikdo nevěnoval.

I když jsou cvičení skupinová (cca 10 až 12 lidí ve skupince), o individuální přístup se bát nemusíte. “Chtěl jsem, aby se lidé těšili na kámoše ze skupiny a byl to pro ně hnací motor. Na druhou stanu bylo potřeba umět nastavit cvičení všem podle jejich individuálních potřeb. Trvalo to dlouho sladit, ale dnes si to všichni pochvalují.”

Závěrečné otázky na tělo

Jako předchozích hostů i Michala jsme se zeptali na několik rychlých otázek.

Co sis koupil v poslední době a udělalo ti radost?
Antistresovou vrtulku fidget spinnet za cca 60 Kč. Dělám si srandu, neboť já si toho moc nekupuji. Peníze, co vydělám, spíše dávám do cestování a zážitků.

Když se řekne slovo úspěšný, kdo je první člověk, který tě napadne?
Trošku jsi mě zaskočil otázkou, ale pro mě je to asi Steve Jobs. Uměl myslet mimo krabici, spoustu věcí si udělal vlastní hlavou, což se mi líbí. Navíc pomohl utvořit hodně věcí, bez kterých si dnes neumíme představit náš západní život, například iphone.

Věci zmíněné v epizodě:

projekt Železná koule
cvičení Krav maga
osoba Steva Jobse

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
ZDRAVÁ STRAVA