SPECIÁLNÍ EPIZODA
Matouš Vinš & Dan Tržil
Rozhovor s Matoušem Vinšem anebo rozhovor s Danem Tržilem?! Tento díl podcastu Proti Proudu je tak trochu jiný. Chvilku zpovídá Dan Matouše z Travel Bible, vzápětí si role vymění a my se dozvíme, proč vzniklo Proti Proudu a co táhlo Dana zpátky do Prahy.
Duo podcast je plný témat a otázek, na které se Dana ani Matouše nikdo neptá a oba si myslí, že by odpovědi v éteru měly zaznít. Jak vnímají svobodu, co spatřují pod naplněným životem, proč Matouš rozjel cestovatelské podcasty na Travel Bible? Tak přesně tyto otázky zodpoví dnešní epizoda, která jde pořádně do hloubky věci.

V tomto podcastu zjistíte například:

  • Proč se z digitálního nomáda Dana stal zase Pražák
  • Jak kluci vnímají svobodu?
  • Kde se Matouš s Danem chtějí v životě usadit?
  • Proč vzniklo Proti Proudu a Dana baví vytvářet další podcasty?
  • Jaká hybná motivace táhne kluky pracovat? Peníze?
  • Jak se dá podpořit zvědavost a je vůbec důležitá?
  • Jak se dokázal Matouš naučit na maturitu za jediný den?
  • Jaké by chtěli kluci školství? Co by transformovali?
“Digitální nomádství = 100% svoboda” Matouš Vinš

Shrnutí podcastu s Matoušem Vinšem

Jak vnímáš svou svobudu?

Matouš prozrazuje, že svoboda není jenom o prostoru, kde může jako markeťák na volné noze pracovat, ale také o:

  • výběru lidí, se kterými chce trávit jeho volný čas
  • výběru životního stylu, měnit si podmínky, co teď chce dělat a v čem vzdělávat

Nehledě na to, že díky pracovní svobodě si určuje čas, kdy je produktivní a chce pracovat.

Dan to cítí podobně, i když aktuálně tolik necestuje a za svou základnu si zvolil Prahu. Proč? Nechtěl řešit tolik operativ na cestách, ale mít i čas kromě práce na něco dalšího. Oceňuje svůj klid, který nalezl v Praze. Ale dodává, že to se může rychle změnit.

Matouš přikyvuje, že mít základnu má něco do sebe. Sám má své 3 hlavní – Prahu, Chiang Mai a Prahu. “Hodně jsem zpomalil na svých cestách. Nemusím se hnát za novými místy. Raději navazuji pevnější vztahy.”

Proč se živíš podcasty?

Otázka jak vyšitá na Dana, průkopníka podcastů v ČR. “Rád je poslouchám, naučil jsem z nich hodně věcí o online marketingu, díky nim jsem našel svou bývalou práci na cestách pro americkou společnost. Když jsem skončil s minulou prací, rozhodl jsem si konečně zkusit něco svého. Tehdy jsem už rok měl Proti Proudu jako hobby, tak fajn, budu člověk se specializací na podcasty.”

Taky vás zajímalo, proč se zrodilo Proti Proudu? Matouš nemohl tuto otázku vynechat.

Dan po návratu do Prahy poslouchal, jak je to malý trh, jak to tady stojí vše za prd. Přitom sám znal zajímavé příběhy a rozhodl se je zprostředkovat právě na Proti Proudu. Co je to ten úspěch? Mít naplněný život a ne tisíce lajků. Přál by se, aby Češi vnímali pozitivněji naše prostředí.

Proč naopak Matouš založil podcasty o cestování na Travel Bibli?

“Cestování je nejjednodušší způsob, jak předávat myšlenky ven. Je to sexy téma a jsem tak schopen se dostat do médií a k lidem. Navíc i mně cestování dost pomohlo. Jsem děsný introvert. Venku jsem uviděl, že to u nás není tak na hovno, jak se říká. Chci to předávat dál, ukazovat to na příbězích.”

Travel Biblí a Proti Proudu to ale nekončí. Oba producenti plánují další podcasty. Zatímco Dan ten svůj denní o podnikání už spouští. Laďte Na vlně podnikání, Matouš o druhém zatím uvažuje. Nebude o cestování a půjde více do hloubky. Chtěl by v něm mít rozhovory se zajímavými lidmi, o kterých se vůbec nemluví. Například jeden slovenský bezdomovec, který cestuje po Evropě, vybírá popelnice a přitom je šťastný.

Tím jsme se přehoupli do další části rozhovoru. O čem?

Co je třeba k tomu, aby člověk žil šťastný a naplněný život?

“Je to celoživotní proces na zkoumání. Luxus ti štěstí nepřinese, je to o cestě, snažit se zlepšovat,” prozrazuje Dan a hned dodává, že aktuálně mu v hlavě leží i otázka, “je smyslem života být šťastný?!”

Matouš přiznává, že šťastně se cítí ve chvíli, kdy má pocit užitečnosti. Je to kruh. Když je šťastný, lépe tvoří a předává své štěstí dál, kterého zpětně zase motivuje k práci. “Já jsem šťastný, když mám kolem sebe naplněné vztahy (rodina i přátelé) a vidím svůj přínos.”

“Jako děti se rodíme zvědaví, ale s věkem se naše zvědavost vytrácí,”

tak začíná Matouš další část duo rozhovoru “jak podpořit naši zvědavost”.

Dan:Mě v tom podporují podcasty. Člověk něco zmíní a já se pak na to kouknu hlouběji. Neustále konzumuji nové informace a snažím se to hned nepřijímat, ale zpochybňovat. Nebrat vše, co mi říkají reklamy v okolí. Nevymezovat si svou identitu, to pak člověka limituje, aby se dozvěděl něco nového.”

Matouš: “Zvědavost je potřeba trénovat a udržovat. Potřeba neustále se učit nové věci. Koukat na věci z různých úhlů pohledu. Dobré je také se potkávat s lidmi mimo tvou sociální skupinu. Jen se je snažit pochopit, ne je přesvědčovat o své pravdě.”

S tématem dětí se nakousla i diskuze vzdělávání v České republice. Co pro tebe znamená dobré vzdělání? Jak si představuješ ideální vzdělání pro tvé děti?

Dan: “Moc nevím. Tématu jsem se ještě tak nevěnoval. Až přijdou děti. Co mi ve škole chybělo? Podpora lidí, že můžeš dokázat, co chceš. Víc nám dodávat sebevědomí.”

Matouš: “Pro mě je to velké téma už od 1. třídy. Měl jsem pocit, že se učíme hromadu věcí zbytečně. Tak, jak je školství podané, tak zabíjí zájem dětí, jejich zvědavost. Raději jim ukázat, proč se učí to, co se učí. Náš mozek je dokonalý, jen nám nikdo neřekl, jak ho používat.”

O penězích

Pro velkou skupinu lidí jsou hlavní motivací k tomu, aby pracovali. Jak to mají naši zpovídaní?

Matouš: “Peníze mohou snadno usnadnit cestu k tomu být užitečný. Dávají mi jistý komfort, ale nepoužívám je k hromadění věcí. Špatné je, když se staneš jejich otrokem.”

Dan: “Bojuji s tím jako asi hodně lidí. Rozumově souhlasím s tebou. Ale pak vidím třeba pěkný auto a zasním se, jaké by to bylo ho mít. Mám relativně nízký náklady, ale pořád peníze nějakým způsobem řeším. Zvažuji teď dokonce hypotéku, což mě vždy děsilo.”

Závěrečné otázky na tělo

Poslouchat myšlenky Matouše a Dana bychom mohli jistě déle, ale už jsou tady dvě závěrečné otázky na tělo.

Matouši, z čeho jsi momentálně nadšený?
Z Prahy. A do čeho? Předávání mých znalostí vrstevníkům. Taky z hledání způsobů, jak jim to mohu předat.

Dane, co bys chtěl světu sdělit, kdyby se smazalo všechno, co jsi doteď publikoval?
Buďte zvědaví. I směrem dovnitř, nejenom ven. Tj. poznat sám sebe lépe.

Věci zmíněné v epizodě:

 

Partnerem této epizody podcastu je cashback portál Tipli.cz

Tipli funguje tak, že pokud při nákupu půjdete na web svého oblíbeného obchodu skrze váš účet na Tipli.cz, dostanete část peněz z ceny každého nákupu zpět. Žádné kredity, rovnou peníze na váš účet.

Pro posluchače Proti Proudu má Tipli speciální nabídku a při registraci přes tento odkaz vám bude posílat o 10% peněz více. Stačí zadat kupón protiproudu.

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
LIFE STORY
TECHNOLOGIE