CESTOVÁNÍ
Lucie Radová
Lucie Radová je cestovatelka a žurnalistka. Píše články z cest a natáčí reportáže pro TV pořad Objektiv. Kromě toho je autorkou vlastního blogu Lucky cesta.
V posledním půlroce jste mohli Lucii Radovou zahlédnout v řadě médií a na sociálních sítích, neboť je autorkou projektu 5 holek v tuktuku. Nejenom o cestě napříč Jižní Amerikou v nespolehlivých dopravních prostředcích jsme se pobavili s Luckou v dalším rozhovoru na Proti proudu.

V tomto rozhovoru například zjistíte:

  • jak se můžete stát profesionálním cestovatelem
  • je vůbec o co stát při takové pozici
  • dá se uživit psaním článků a natáčením videí
  • co Lucku baví na cestování a co naopak nemusí
  • proč vznikl projekt 5 holek v tuktuku
  • co způsobilo rozpad skupiny holek po 7 týdnech společné jízdy
  • zda-li už je projekt na svém konci
  • co nového Lucka ještě chystá
„Věřím, že když se chce, tak to jde.“

Shrnutí podcastu s Luckou Radovou

Profesionální cestovatelka? Je to běh na dlouhou trať

Byl to omyl. Jednoho dne se to prostě stalo. Z koníčku se vyklubalo zaměstnání. Profesí jsem byla novinářka a vždycky mě bavilo psát o mých cestách a zážitcích. A lidé za tyto příběhy byli ochotni zaplatit.

Podle Lucčiných slov to ale není žádný med, i když každý by chtěl cestovat a živit se psaním nebo natáčením videí. Články nejsou v ČR zrovna nejlépe hodnocené. Navíc Lucce v její práci pomohla zkušenost z natáčení pro Objektiv ČT. Umí totiž točit a stříhat kvalitní videa.

“Články nejsou dobře placené, lepší je napsat více reportáží z jedné cesty. Například jsem takto byla měsíc na Srí Lance. Dvě reportáže zaplatily cestu a ještě malinko zbylo.”

I když Lucka má vlastní blog (založený v roce 2012), běžné travel blogy jí přijdou povětšinou povrchní. Nejdou tak do hloubky, jako tomu bývá u reportáží. Proto sama blogy moc nečte. Přiznává, že za blogováním a natáčením videí pro Youtube je mnoho práce, a tak radši volí cestu mainstreamových médií.

Z touhy vznikla expedice v Jižní Americe

Lucie vždy toužila po velké expedici. Mluvila o svém nápadu a chytli se toho správní lidé. Tak se projekt 5 holek v tuktuku dotáhl až do konce.

Na začátku bylo 5 holek ve 2 tuktucích, které se před cestou prakticky neznaly. Dvě děvčata se vybrala přes konkurz. Po 7 týdnech právě tyto 2 dívky už nechtěly pokračovat. Neseděl jim typ cesty a neustálé natáčení. Navíc Lucka dodává: “Sama asi umím být drsná a přísná na lidi, když se pracuje. A my jsme na cestě měly pracovní závazky.”

Rozdělení nebylo pro zbylá 3 děvčata snadné, ale zvládly to. Lucka přiznává, že 2x měla slabou chvilku, ale adrenalin ji hnal projekt dokončit. V jedné z těch chvil ji pokousal pes a hrozilo nebezpečí vztekliny. Ta se ale neprojevila.

Co bys udělala jinak?

Začala bych k sobě shánět lidi dříve. Je potřeba, aby viděli, že ty přípravy něco stojí. Nejenom finančně, ale i hromadu času.

Projekt ale zdaleka není u konce, jak by se mohlo zdát, když jsou oba tuktuky přes oceán v České republice. Podle Lucky přišla ta nejtěžší fáze, kdy se dohání resty. “Musíme natočit film a sestříhat seriál. Snad to bude do konce tohoto roku.”

Závěrečné otázky na tělo

Oblíbená aktivita při cestování?

Mám ráda hory, a tak na dovolených chodím po horách. Samotné cestování mě až tak nebaví, spíše vyprávět ty příběhy na kameru. To byl taky jeden z důvodů, proč vzniklo 5 holek v tuktuku. Už jsem měla tým a nemusela jsem tahat stativ.

Jinak já jsem líná na cestách. Ráda si lehnu u bazénu a vymýšlím různé projekty. Jezdím takto do Španělska s kámoškou.

Z čeho jsi poslední dobou nadšená?

Z Pražáků a celkově z Čechů. Jsou fajn. Milí a usměvaví. Bála jsem se návratu, co bude… Ale všechno mě mile překvapilo. Stačí se nekoukat jen do mobilu, ale taky kolem sebe a uvidíte milé lidi.

Věci zmíněné v epizodě:

Osobní blog Lucky Radové
pořad Objektiv ČT

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
PODNIKÁNÍ
Dita Přikrylová
HUDBA
Endru Havlík