REKLAMA
Karel Mindless Novotný
Karel Novotný je marketingový specialista a uznávaný expert na téma brandingu a značek.
Deprese si nevybírá, ocitnout se v ní může každý. Ani branding guru a marketing specialista Karel Novotný se jí nevyhnul. Byl to právě problém s depresí, co dal za vznik jeho růžové knize s podivným názvem Neradost.

Karla budete možná znát pod přezdívkou Mindless, se kterou projel turné školení a přednášek v České republice. Právě budování firemních značek, hledání gró firemního poselství jsou oblasti, kde se Karel Novotný ve svém kariérním životě nejvíce angažuje.

Pokud vás zajímá, jak se identifikují dobré značky na trhu, co je obsahem knihy Neradost a jak můžete prorazit ve světě marketingu, pak ladíte správnou epizodu podcastu Proti proudu. Tentokrát s marketingem konzultantem a otcem dvou dětí Karlem Novotným.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • co pomohlo Karlovi ve světě marketingu
  • jak se z nástěnkáře na ZŠ stal uznávaný konzultant značek
  • jak se pozná dobrá značka
  • zda existuje dokonalá firemní značka
  • co Karel ukryl do své knihy Neradost
  • jak souvisela kniha Neradost s Karlovou depresí
  • jak to má Karel s dalšími plány a projekty do budoucna
„Uvědomil jsem si, že být dívný je OK. Doufám, že na to lidi přijdou dříve než ve 40ti jako já.“

Shrnutí rozhovoru s Karlem Novotným

V marketingu mi pomohla multidisciplinarita

Ačkoliv Karel začal studovat informatiku, svou kariéru zasvětil marketingu a později brandingu (= budování značek). IT nakonec nevystudoval, ale ve světě marketingu je uznávaným odborníkem. Už na základní škole byl Karel nástěnkářem. Tato “funkce” ho provázela i dále na vysoké škole, kdy se dostal do studentské neziskové organizace AISEC.

“Umím přenést informace do vizuální podoby. Dát datům nějaký řád z podobu,” prozrazuje Novotný. AISEC byl odrazovým můstkem do světa marketingu. Krátce na to se Karel stal markeťákem ve firmě. Za 10 let vystřídal 8 firem. “Mám totiž své ego, u klientů je to k užitku, ale v rámci pracovního týmů už to může skřípat. Když mé ego ohrožovalo spolupráci, radši jsem odešel jinam.”

V čem skví Karlova jedinečnost a tedy úspěch na poli marketingu? Sám se přiklání k tomu, že jeho výhodou je multidisciplinarita. “Umím si všechno sám zobchodovat, domluvit schůzky s klienty a následně s nimi udržovat vztah. Dotahuji věci do konce.”

Mám rád, když firma najde samu sebe

Karel je vlastníkem firmy Brand.family, která se specializuje na už zmiňovaný branding. Dodává, že viděl tisíce a tisíce značek, které na papíře vypadaly skvěle, stály hromadu peněz, ale ve výsledku příliš nevydělávaly.

Co je to vlastně značka firmy, není snadné říci. Existuje stovky nejlepších definic značky. Na tom ale příliš nezáleží, mnohem podstatnější bývá to, co značka sděluje svým zákazníkům. Lidé by ze značky měli cítit její emoci. “Značkování” by mělo pomoci chápat role v různých kontextech. Jako osoba jste taky chvíli partner, pak pracující a na závěr třeba otcem dítěte. V každé chvíli se proto chováte jinak, máte jinou roli podle dané situace a měli byste rozumět proč se tomu děje, proč okolí nějak reaguje. Nejinak je tomu i se značkami.

Karel pomáhá firmám objevit jejich gró. Jeho nejmilejší spoluprací je situace, kdy z firmy odchází a majitelé mu děkují, že konečně vědí, kdo jsou. “Zní to na pohled banálně, ale mnohým firmám se za běhu snadno stane, že zapomenou, kdo a co vlastně na trhu jsou. Jimi nastavený marketing samozřejmě funguje, ale lehce je vykolejí nemodelová situace.”

Nutno dodat, že Karel si branding zkouší i sám na sobě. Odtud pochází i jeho přezdívka mindless, kterou dnes už nepoužívá. Pod ní přednášel a pořádal workshopy. Zároveň si chtěl vyzkoušet to, co radil svým klientům. Založil a vybudoval osobnostní značku, kterou poté ukončil.

Shluk písmen, jak se v určitém momentu dívat na svět

Přibližně takto charakterizuje Karel svou zatím jedinou knihu Neradost. Prohlašuje, že není o ničem konkrétním, pouze do ní chtěl vložit řadu záměrů a myšlenek. Samozřejmě nás zajímalo souvislost mezi knihou a údajnou depresí, kterou si Karel měl v životě projít. “Z deprese se nedá vypsat. V knížce o ní nenajdete ani zmínku, ale její psaní bylo hnáno depresí.”

Kromě puberty si Karel nikdy nevedl deník, ani ihned nezaznamenává každou svou myšlenku během dne. Až tu hlavní, která mu zůstala v hlavě po celém dni. Aktuálně ani nic dalšího nepíše a neplánuje. Svým projektům nechává volný průběh. “Neplánuji dopředu. Nevím ani, co bude na podzim. Těším se, až to přijde samo, například při jízdě na kole.”

Karel v jednom rozhovoru přiznal, že si už od malička připadal divný a jiný. Ale teprve až teď došel ke zjištění, že je ok být jiný. Každý jsme individualita. Svým dvěma dětem zatím tento poznatek “odlišnosti” nepředává. Navíc, jak dodává, žijí v prostředí, které je lehce nestandardní. Karel je totiž dvakrát rozvedený a děti jsou tak ve dvojí střídavé péči.

Jaké je Karlovo poselství na závěr našeho rozhovoru?
Nechci to nijak bagatelizovat, ale když jsem chtěl světu nějaké poselství sdělit, tak jsem na něm 3 roky pracoval a dal ho do mé knihy. Nechci teď knihu poplivat a dát mé poselství do jediné věty. Taky ve společnosti cítím hlad po chytrých rychlých řešení (zhubnout, prorazit v kariéře, získat bonitního klienta). Tak to ale v reálu nefunguje. Neexistují zaručené návody na něco.

Zajímavé zdroje a odkazy z tohoto podcastu

Linkedin profil Karla Novotného
kniha Neradost
projekt Mindless
společnost Brand.family
sdružení AISEC

 

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

NAUČMESE
PODNIKÁNÍ
TECHNOLOGIE