HR

Josef „josé“ Kadlec

Josef Kadlec je podnikatel v oblasti HR a autor knihy People as Merchandise: Crack the Code to LinkedIn Recruitment.

Josef je první certifikovaný LinkedIn recruiter ve střední a východní Evropě. Ale než se dostal k recrutingu a obecně HR, pracoval v IT.

Sám sebe Josef popisuje především jako podnikatele, neboť je zakladatelem hned několika firem – Recruitment Academy a Goodcall, spoluzakladatelem Datacruit. Svou kariéru a osobnostní brand v oblasti HR začal napsáním knihy People as Merchandise: Crack the Code to LinkedIn Recruitment, která vyšla v angličtině.

Proč Josef nezačal klasicky psaním blogu a rovnou se pustil do publikace knihy? Jaká byla cesta k recruitingu? Jak se vůbec head-hunting v českých poměrech vyvinul za poslední roky? To vše se dozvíte v dalším rozhovoru na Proti Proudu.

 

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • jak se Josef z IT dostal do HR
  • jak se za poslední roky vyvinul svět recruitingu
  • zda má smysl tvořit v dnešní době motivační dopis
  • proč Josef napsal svoji knihu pouze v angličtině
  • jak by měl vypadat dobře vyplněný LinkedIn profil
„Doporučuji začít dělat cokoliv, i když máte pocit, že to teď nemá smysl. Často ten největší užitek získáme z toho, co nás nejvíce bolí a čeho se bojíme.“

Shrnutí epizody

Z IT světa do světa HR

Josef začínal jako většina dnešních podnikatelů. Vystudoval IT a začal pracovat jako běžný zaměstnanec. Nicméně vždycky toužil dělat byznys, jen netušil v jaké oblasti. Díky práci v korporátu objevil svět HR, který ho natolik zaujal, že změnil své zaměření. Začal se zajímat, jak využívat moderních technologií, aby pozměnil zaběhlé rigidní systémy.

Například v případě recruitingu ho zajímal opačný pohled na náborový proces. Ne z pohledu firem, ale naopak ze strany kandidátů. Dnes totiž převažuje nabídka nad poptávkou. Je proto potřeba zaujmout kandidáty značkou firmy, aby měli zájem na danou pozici nastoupit.

Jak šel čas, tak Josef zakládal své firmy se záběrem na HR. Goodcall je HR agentura, která se zabývá náborem lidí pro malé startupy až po velké korporátní firmy. Josef tak spolupracoval například s firmami typu Microsoft, Google, IBM, HP, AVG, KPMG, T-Mobile, Deloitte, O2, Alza a další. Naopak druhá Josefova firma Datacruit je typickou IT firma, kde se vyvíjí software na podporu práce recruiterů.

I přes řadu přednášek, školení a záběr ve světě náborů zaměstnanců Josef o sobě prohlašuje, že zůstal částečným ajťákem. Sedí s nimi v jedné kanceláři a často řeší různé problémy spojené se světem informačních technologií.

Svou knihu vydal v angličtině

Většina online podnikatelů a živnostníků začíná svou kariérní dráhu psaním blogů, postováním příspěvků na Facebboku, tvítováním na Twitteru, ale Josef na to šel jinak. Vydal knihu People as Merchandise: Crack the Code to LinkedIn Recruitment. A rovnou angličtině. Celý proces přípravy knihy včetně návrhu obálky trval 9 měsíců

Proč se tak rozhodl? “Dělal jsem několik let recruitera, taková oneMan show. Ale měl jsem touho tvořit a chtěl jsem něco změnit, tak jsem napsal knihu,” odpovídá Josef na naši otázku. Vydal ji přes Amazon (Publishing on demand), ale najdete ji v některých knihkupectví i u nás.

Kniha posílila Josefův brand a stal se tak známým ve světě i u nás mezi head-huntery. V době, kdy Josef knihu psal, se stále neřešil přímý nábor zaměstnanců, ale vedla inzerce v médiích. Proto taky má kniha svůj úspěch na HR poli. Rok po vydání knihy obešel její autor prakticky všechny HR konference v Čechách a tím se rozjelo povědomí o Josefu Kadlecovi jako specialistovi na recruiting.

V anglickém jazyce je psána právě kvůli přesahu na mezinárodní pole. Ostatně o tom, že Josef se nelokalizuje pouze na Českou republiku, vypovídá i impakt obou firem. Specializují se na celou střední a východní Evropu.

“Není LinkedIn mrtvá síť?”

I když tato profesní síť není místem, kam se chodí lidé bavit, jako je tomu  v případě Facebooku, svoji úlohu stále hraje. Josef k LinkedInu přistupuje jako k databázi kontaktů. Prozrazuje nám, že 50 až 60 % nabraných kandidátů pochází právě odsud.

Ale ještě před 10 lety tady žádné sociální sítě nebyly. Ve světě HR převládala inzerce a posílala se tradiční papírová CV s přiloženým motivačním dopisem. Postupně se vše začalo přesouvat do světa onlinu. Objevily se tzv. job boardy a nakonec se potenciální kandidáti roztříštili na všechny možné sociální sítě. Tady je pak loví head-hunteři.

Zejména v České republice to poslední dobou recruiteři nemají jednoduché, jak nám Josef prozrazuje. Máme nízkou míru nezaměstnanosti. Firmy nemohou čekat, že se jim na inzerát sejdou CV a oni si budou vybírat. Naopak sami musí své zaměstnance hledat a budovat svůj brand, aby kandidáty zaujali.

Druhým problémem je fakt, že dneska se nezaměstnávají lidé na celý život. Stává se běžnou záležitostí, že zaměstnanci střídají svá zaměstnání. Josef se zaměřuje i na měření pravděpodobnosti, jak dlouho který zaměstnanec firmám v práci vydrží. Sám dodává: “Odchod člověka do roka se firmě nezaplatí. Proto je pro firmy recruiting drahý a je potřeba počítat s tím, že člověk za pár let bude pro firmu průměrně pracovat cca pouze rok.”

Tipy na vytuněný LinkedIn

Motivační dopis ani CV se dnes už moc nenosí. Menší firmy, které jsou flexibilnější v náborových procesech, začínají více akceptovat dobře vyplněný LinkedIn profil. Jak by ten lákavý profil podle Josefa měl vypadat?

Při vyhledávání hodně záleží na klíčových slovech. Josef proto doporučuje přímo v sekci Summary vypsat klíčová slova související s tvým oborem. Programuješ v javascriptu? Pak napiš, že umíš javascript, nepiš jen frameworky, které nad tímto jazykem běží.

Na profilu měj nahranou fotku a alespoň 50 kontaktů, přidej lokalitu i tvůj zájmový obor. Obecně platí, že lépe vyplněné profily se ve vyhledávání objeví výše. Nově se na LinkedInu objevila i funkce Open Candidates, kdy můžeš zaškrtnou, že hledáš tu a tu práci. Toto oznámení vidí jen špičkoví recruiteři, kteří mají zaplacenou placenou verzi LinkedInu. Kolegové to neuvidí, neboj se.

Máš nějaká závěrečná slova pro posluchače?

Hodně lidí chce podnikat, ale neví jak. Proto doporučuji začít dělat cokoliv, i když máte pocit, že to teď nemá smysl. Často ten největší užitek získáme z toho, co nás nejvíce bolí a čeho se bojíme.

Věci zmíněné v epizodě:

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
MARKETING