ONLINE
Jiři Rostecký
Jiří Rostecký je 24 letý podnikatel a provozovatel portálu Mladý podnikatel. Hned po střední založil svoji první firmu. Tu v roce 2016 prodal. Od té doby se naplno věnuje Mladému podnikateli, kde inspiruje ostatní svými videorozhovory s osobnostmi ze světa podnikání a marketingu.

Jirka povyprávěl o úplných začátcích svého podnikání. Co ho motivovalo začít s webem Mladý podnikatel? Proč vlastně nešel ani na vysokou školu?

Taky vás zajímá, s kým úspěšným se díky rozhovorům potkal a co mu řekl zakladatel Avastu Pavel Baudiš? Jak se mu podařilo dělat rozhovor s Michalem Horáčkem nebo Šimonem Pánkem? Co mají úspěšní lidé podle Jirky společného?

Nebo byste rádi věděli, jak se generují peníze z webu, jako je Mladý podnikatel? Kolik je za tím práce a kolik má měsíčně návštěvníků?

Poslechněte si tento rozhovor s Jiřím Rosteckým.

„Je důležité převzít zodpovědnost sám za sebe, mít disciplínu. Umět si prostě říci, co mi pomůže v dalším růstu.“

Shrnutí tohoto rozhovoru

Hostem 19. epizody v Proti Proudu byl teprve 24letý Jiří Rostecký, který je známý svým portálem MladýPodnikatel.cz.

Jak ale sám říká, web není zdaleka jen pro podnikatele. Název byl dán historicky, když s projektem začínal ještě v dobách studií na střední škole. Web je plný rozhovorů, článků, které mají bavit, vzdělávat, ale i inspirovat. Úplně na začátku ho Jirka založil pro své experimentování.

Jirka je zastáncem toho, že na sobě musíte makat a mít disciplínu, pokud chcete být úspěšní. Teprve v loňském roce se začal naplno věnovat projektu Mladého podnikatele, předtím budoval svoji firmu iParťák, kterou se mu podařilo v roce 2016 prodat.

Jirka začal podnikat už na střední škole, kdy vytvářel svoje první webové stránky. Po maturitě přemýšlel, zda mu může VŠ nabídnout adekvátní znalosti pro podnikání. Položil si sám sobě otázku: “Co je můj cíl a co mě k tomu dovede nejlíp?” Jirka na vysokou školu nakonec nešel a nedávno o tom vydal článek. V něm mimo jiné pojednává, že studium VŠ není dogma. Může to být vhodný prostředek k tomu, aby člověk dosáhl vytyčeného cíle, ale také nemusí. Podle Jirky si každý má před nástupem na VŠ položit jeho výše zmiňovanou otázku.

Tím, že Jirka vysokou školu “přeskočil”, začal makat na sobě. Jak tvrdí: “Je důležité převzít zodpovědnost sám za sebe, mít disciplínu. Umět si prostě říci, co mi pomůže v dalším růstu.” Pro Jirku je to například možnost potkávat lidi v oboru, mít s nimi rozhovory, jezdit na konference, číst články. Jednoduše řečeno, učit se od těch úspěšných v daném oboru. Sám dodává, že primárně mu nejde o peníze, život musí za něco stát a pořád se někam posouvat. Potřebuje znát hlubší smysl své práce.

Mladý podnikatel je projekt jednoho člověka, tzv. one-man-show. Logicky tak zazněla otázka, proč při takovém množství textů a rozhovorů (vydává min. 2 skoro hodinové videorozhovory týdně a navíc i několik článků) není za webem celý tým? Dozvídáme se, že Jirka potřebuje mít svoji svobodu, možnost experimentovat a být zodpovědný jen sám za sebe. Uvědomuje si, že v případě celého týmu je nutné vykazovat výsledky a nutně mít vždy výdělek. Musel by tak začít kontrolovat i obsah a řešit, zda toto je vhodné a bude to čtenáře/posluchače zajímat. To zatím nechce. Po nasbíraných zkušenostech také nemá problém si dělat moderátora či postprodukci sám.

Pokud si poslechnete několik rozhovorů, zjistíte, že Jirkův repertoár je vskutku bohatý na jména těch nejúspěšnějších českých osobností. Natáčel tak s Michalem Horáčkem, Šimonem Pánkem z nadace Člověk v tísni nebo s Pavlem Baudišem, zakladatelem antiviru Avastu. Mimochodem, věděli jste, že každý 20. člověk na světě je zákazníkem Avastu? Ani Pavel sám si to neuvědomuje, jak Jirkovi přiznal v rozhovoru.

Právě rozhovory podobné s tím se Šimonem Pánkem přivedly Jirku do sektoru neziskovek a dobročinných organizací. Prozrazuje nám, že ho příběhy lidí, kteří pozitivně ovlivňují životy dalších, nepřestávají fascinovat. Tyto rozhovory by rád natáčel, aby o lidech z neziskovek bylo více slyšet.

Jak už zaznělo, Jirka experimentuje a je dříč. Ale i on trpěl trémou, musel vystoupit z komfortní zóny a naučit se bavit s autoritami. Stále prý je, co zlepšovat a kam se posouvat. Chtěl by být v rozhovorech pohotový a rychle reagovat na dění, přestat být nervózní. Nicméně práce ho baví a líbí se mu, že inspiruje i další. K další práci na Mladém podnikateli ho pohání i ohlasy čtenářů.

Zajímal nás i proces kolem monetizace celého portálu. Na webu najdeme především bannery, ale snaží se, aby reklamy byly kreativní a přínosné. Návštěvnost webu se pohybuje okolo desítek tisíc lidí měsíčně.

Také jsme byli zvědaví, zda po více než 150 rozhovorech a dalších stovkách textových rozhovorů vypozoroval nějaký společný rys všech úspěšných. Opakuje se tu něco společného? Není to jednoduchá otázka, ale Jirka tvrdí, že většina těch NEJ osobností jsou dříči a jsou vstřícní. Ačkoliv smyslem podnikání je generovat zisk, Jirka vysledoval, že takto úspěšní nepřemýšlí nebo rozhodně ne na počátku jejich cest. Není to pro ně primární motivace. Mnohdy, kdybyste je potkali na ulici, ani nepoznáte, kolik miliónů mají na účtech. Žijí normálně, oblékají se jako každý jiný.

I Jirka dostává v závěru rozhovoru několik otázek na tělo. Dozvídáme se tak, že nejraději rozmazluje svého psa a utrácí za knihy do iPadu, které pak stejně nečte.

Je něco, co musel obětovat pro úspěch Mladého podnikatele? Odpovědi jako čas, úsilí a nervy jsou asi očekávané. Co ale smutně sám přiznává, tak je i zdraví. Nedokáže tak odpovědět, zda ta dřina za to stála. Ale potkal díky ní spoustu inspirativních lidí.

Odkazy z této epizody

Mladý podnikatel
Osobní blog Jiřího Rosteckýho
Jak Jirka tvoří a pracuje na Mladém podnikateli
Článek o smyslu vysoké školy
Jiří Rostecký na Facebooku

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
NÁVYKY
Jakub Kapušňák
PODNIKÁNÍ
Mario Roženský