INVESTAGITIVNÍ ŽURNALISTIKA

Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta je český investigativní novinář a spisovatel. Zabývá se vnitropolitickými kauzami, propojeností politických, podnikatelských a mafiánských kruhů a odhalováním korupce.

Jaroslav s novinařinou začínal už v revolučních dobách roku 1989. Nejvíce času strávil v redakci Mladé fronty DNES, kde pracoval jako investigativní novinář. V roce 2010 získal prestižní cenu Karla Havlíčka Borovského za dlouhodobou a důslednou investigativní žurnalistiku. Po jeho článcích odstoupili ze svých funkcí premiér Stanislav Gross, vicepremiér Egon Lánský, nebo ministr dopravy Vít Bárta. Napsal sedm knih. Podle bestselleru Kmotr Mrázek byl natočen film Příběh kmotra.

Na začátku roku 2019 získal spolu s Ondřejem Kundrou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2018.

V rozhovoru se dozvíte:

  • Jak začal Jaroslav jako redaktor
  • Jak zjistit více než ostatní novináři
  • Jak vypadá práce investigativního novináře v praxi
  • Zda-li je korupce norma nebo výjimka v české veřejné správě

„Proč je dobré mít v redakci Jaroslava Kmentu? Protože ho nikdo nemá rád … Tedy přesněji, nemá ho ráda drtivá většina politiků, ať zprava nebo zleva. To může být důkazem, že svou práci investigativního reportéra dělal dobře a navíc nestranně.“

Robert Čásenský

Zmíněno v této epizodě

Reportér magazín
Web Jaroslava Kmenty
Film Příběh kmotra
Kniha Boss Babiš

 

Partneři této epizody podcastu jsou:

Driveto – agregátor operativních leasingů aut nově nabízející unikátní službu Driveto Klub, kdy máte auto již za 3 pracovní dny, bez zbytečné byrokracie a máte možnost kdykoliv auto vrátit nebo vyměnit bez pokut. Využijte kód podcast pro slevu 3000,- ze startovacího poplatku u Driveto Klubu.

Kniha Všichni lžou z nakladatelství Host – Podtitul zní Velká data, chytré algoritmy a jak nám internet může říct, kdo opravdu jsme

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto