PODNIKÁNÍ
Jan Školník
Jan Školník je úspěšný podnikatel a filantrop. Kromě toho, že vede globálně působící firmu HOBRA-Školník, významně se podílí na rozvoji regionu, kde žije a podniká.

„Ten z Broumova.” Tak je přezdíváno Janu Školníkovi na Broumovsku a okolí. Právem, neboť se úspěšně a aktivně angažuje ve veřejném prostoru tohoto města. Za neziskovou práci pro rozvoj regionu získal i ocenění Společenský prospěšný podnikatel roku 2013.

Kromě práce ve zmíněné neziskovce Agentura pro rozvoj Broumovska je Jan ředitelem továrny, která se zabývá výrobou filtračních materiálů. Firmu Hobra-Školník založil a vybudoval spolu se svým otcem před přibližně 25 lety. V mezičase se snaží Honza navštěvovat školy a poukazovat na možnosti světa podnikatele.

Pokud tě zajímá, jaké to je jít do podnikatelského rizika a vybudovat firmu ze zelené louky v úspěšný podnik, nebo proč se Honza angažuje ve veřejném prostoru, nenech si ujít tento díl podcastu Proti Proudu s Janem Školníkem.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • jak se zakládala domácí firma rodiny Školníků
  • proč se Honzovi říká “Ten z Broumova”
  • jak si Jan Školník poradí s riziky v podnikání
  • jaký je rozdíl mezi životem na venkově a ve městě
  • co si klade za úkol Agentura pro rozvoj Broumovska

“Každý by si měl podnikání zkusit. Je to vynikající zkušenost pro člověka, který se chce postavit na vlastní nohy a převzít odpovědnosti. Navíc ho formuje a dává lepší prostor k pochopení života. Podnikání může pomoci udělat si vlastní život svobodnější.”

Shrnutí rozhovoru

Proměňovat příležitosti v akce

“Máme oči, které nevidí ve věcech problémy, ale příležitosti a ty příležitosti proměňujeme v akce,” je životní postoj Honzy i jeho otce. Jeden z důvodů, proč podstoupili riziko před 25 lety a z téměř ničeho založili továrnu na výrobu filtračních materiálů v Broumově. Kdyby se nezadařilo, pravděpodobně z následků rizik by se dostávali ještě dnes. Od začátku oba spolumajitelé věděli, že je potřeba se specializovat a jejich doménou se tak stala filtrace médií.

Honza přiznává, že zodpovědnost měl tehdy v rukou převážně taťka, on rizika vyhodnocuje spíše dodatečně. Platí staré známé: “Risk je zisk nebo velká ztráta.” Honza k tomu dodává, že podnikat bez rizika ani nejde. Podnikání je prostě o riziku a samotném řízení těchto rizik.

Jan sám hodně důvěřuje své intuici, které naslouchá při každém dalším se rozhodování. Ve firmě je ředitelem a má na starost její taktické a operativní řízení. Spolu s otcem se pak stará o strategické řízení celé továrny. Když se firma zakládala, Honzův otec měl další podnik v Praze, proto se do Broumova vydal Honza sám. Úkol mu byl delegován a sám považuje princip delegování úkolů za velice důležitý v podnikání.

Práce ve veřejném prostoru

Zhruba po pěti letech života na Broumově Honza změnil řízení ve firmě natolik, že dostal prostor k pozorování svého okolí. Začal se rozhlížet po místě, kde žil a stále žije. Přišlo mu škoda, že některá místa nevyužívají svůj potenciál ke zlepšení života venkovského městečka a jeho obyvatel.

Slovo dalo slovo a vznikla Agentura pro rozvoj Broumovska jako jeden z hybatelů rozvoje regionu s příhraničním regionem v Polsku. Hlavním cílem neziskovky není přilákat tisíce turistů do Broumova a okolí. Ale skrze cestovní ruch může město kofinancovat projekty, které zlepší místním jejich život. Udělají je spokojenější.

Za tuto práci ve veřejném prostoru získal od EY Honza v roce 2013 cenu Společenský prospěšný podnikatel. Odtud je vidět, že podnikateli nejsou lhostejné věci, které se dějí kolem něho, což se v podnikání lidem často stává. Řeší mnohdy jen své problémy, jsou individualisté. Rodina někdy na adresu Honzy škádlivě dodává: “Hlavně to s tím okolím nepřežeň, všímej si trochu i nás.”

Jan má dceru a syna, které vede k tvořivosti a radosti v životě. Chce jim jít příkladem, i když za odborníka na výchovu se nepovažuje. Přesto sám objíždí střední školy a mluví o podnikatelském světě.

Závěrečné otázky na tělo

Jako předchozích hostů i Honzy jsme se zeptali na několik rychlých otázek.

Jaký nákup za pár stovek ti udělal nedávno radost?
Snad to nezní jako klišé, ale já nerad nakupuji. Nicméně dnes ráno jsem si koupil bundu, neboť jsem se špatně oblékl a byla děsná zima. Takto funguji na mých nákupech.

A kdo je pro Honzu úspěšným člověkem?
Můj taťka, který vychoval dva úžasný kluky. 🙂

Závěrem rozhovoru Honza dodává: “Každý by si měl podnikání zkusit. Je to vynikající zkušenost pro člověka, který se chce postavit na vlastní nohy a převzít odpovědnosti. Navíc ho formuje a dává lepší prostor k pochopení života. Podnikání může pomoci udělat si vlastní život svobodnější.”

Věci zmíněné v epizodě:

Společnost, kterou s otcem koupili
Agentura pro rozvoj Broumovska
Profil Jana Školníka na TEDxPrague 2017

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

SVOBODNÁ FIRMA
OBCHOD