OBCHOD
Jan Laibl
Jan Laibl je podnikatel, obchodník a autor.

Svět Jana Laibla se točí především okolo obchodu. Je podnikatelem a kromě toho, že se stará o obchod a prodej ve vlastních projektech, s obchodem pomáhá i externím firmám (nejenom těm českým). Honza je zároveň autorem knihy Ne! Já nic nechci a publikuje videa na YouTube kanále Já nic nechci. Pořádá také školení a přednášky pro ostatní obchodníky.

Další z rozhovorů na Proti proudu je tak plný obchodování, zjišťování naší vize, ale také o tom, co by si měl správný leadership nastavit ve svém myšlení. Pokud vás navíc zajímá, jak si zlepšit komunikační schopnosti, pak si poslechněte následující “byznys” rozhovor.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • jak se Honza dostal k obchodování
  • zda-li musí být obchoďáci manipulátoři, aby byli v prodeji úspěšní
  • jak si stanovit vize, aby člověk věděl, proč ráno vstává
  • co by si měl správný leader nastavit v hlavě a myšlení
  • zda-li se dá komunikace (nejenom ta obchodní) zlepšovat
  • jaký styl leadershipu byste měli používat v dnešní době

Pokud chceš vyhrát 2x online kurz “profese obchodník” (v hodnotě 1995 Kč) nebo knížku “Ne! Já nic nechci!” (v hodnotě 495 Kč), napiš do komentáře tvou oblíbenou myšlenku z rozhovoru.

S Honzou Laiblem vybereme 3 výherce.

Definice potřeby vzniká v hlavě obchodníka a ten ji ukáže zákazníkovi.

Souhrn rozhovoru s Janem Laiblem

Od počítače k prodeji

Pokud byste čekali, že Honza má za sebou ekonomické vzdělání, tak věřte, že začínal jako programátor. “Už v 9. třídě jsem dělal reálný program pro nějakou autopůjčovnu,” se svěřuje se smíchem. Poté se zavřel do kanceláře, kde bylo ticho.

Ovšem to Honza nevydržel, neboť nejraději se baví se zákazníky. Proto si otevřel e-shop. Na základě toho ho oslovil kamarád, ať jde k nim dělat obchod. “Tak jsem začal prodávat, doslova takové to ťukání na dveře.” Vzhledem k tomu, že to Honzovi šlo nějak samo a měl výsledky, dotazy na sebe nedaly dlouho čekat. Honza tak zjistil, že kromě obchodování může dávat i rady.

Většina lidí má v podvědomí zakořeněné, že obchodník je někdo, kdo manipuluje a nutí zákazníka k něčemu, co vlastně nechce. Dobrý obchodník musí být manipulátor bez etiky v těle. “To není pravda. Třeba pro mě obchod není cíl cesty, já jdu přes hodnoty na té cestě. Chci pomáhat. A samozřejmě se tím uživit.” Podle Honzy jsou dobří obchodní etičtí až téměř samaritáni.

Jestli si myslíte, že vy máte své potřeby a obchodník jen přijde a něco vám na ně vnutí, tak to žijete taky v omylu. Definice potřeby vzniká v hlavě obchodníka a ten ji ukáže zákazníkovi. Zákazník má pouze požadavky, které musí obchodník nějak zpracovávat, naslouchá zákazníkově odpovědím a následně charakterizuje potřebu. Tu pak sdělí zpět zákazníkovi.

Proč ráno vstávám?

Tak jsme započali další část rozhovoru s Janem Laiblem, která se týkala stanovení si životních vizí. Vědět, čím si naplnit den, aby se večer mohlo říci: “To stálo za to. To mi dávalo smysl.”

Podle Honzy má hodně lidí problém v tom, že nechceme přemýšlet nad tím, co v životě chceme dělat. Nechceme si na to vyhradit ten čas. Přitom stačí vycházet z minulých zkušeností, kdy jsme byli skutečně šťastní a zamyslet se nad tím, co by nás dělalo šťastně v budoucnosti (například pobíhající děti kolem domečku). Tím si stanovujeme vizi, kterou pak můžeme snáze následovat. Třeba i v dlouhodobých plánech, které si rozmělníte na kratší plány.

Jan Laibl pomáhá lidem si tyto vize na jeho workshopech vydefinovat. Proto své lekce začíná tzv. otevřením hlavy, kdy si přítomní musí odpovědět na 4 oblasti otázek:

  1. sebedůvěra – co je moje sebedůvěra, jak ji můžu budovat a co ji blokuje
  2. sebeúcta – proč roztrháme pár minut svého času, ale peníze neroztrháme nikdy
  3. životní hodnoty – proč, jak a kdy jsme byli šťastní, co nás činí šťastné
  4. víra – musíme věřit, že našich hodnot na cestě k vizi jde dosáhnout, že nás nelimitují bloky z bodu 1

Honza při hledání své vize vychází z hodnot, kdy tou jeho základní je svoboda. Nástroj pro svobodu jsou peníze a cíl je pak množství těchto peněz ke svobodě. Někde mezi nástrojem a cílem leží vize, která ukazuje, jak se mu daří cíl naplňovat. Obchodu se rozhodně nemíní vzdát a baví ho implementovat pravidla obchodu do nových technologií, například online marketingu.

Od obchodu se v rozhovoru dostáváme ke komunikaci a leadershipu. Každý z nás potřebuje umět komunikovat – nejenom obchodníci. Předáváme své vize a myšlenky zase dál. Vždycky budeme komunikovat. Správná komunikace je i o schopnosti tolerance a udržení nervů na uzdě. Bohužel většina lidí si neuvědomuje, že komunikují špatně. Přitom stačí málo. Existuje množství tréninků, školení na zlepšení komunikace. Často jsou i zadarmo. Stačí jen chtít něco změnit.

Leaderovi ale nestačí umět jen komunikovat. Musí si uvědomit, že pracuje v týmu. Dávat prostor a podmínky ostatním, aby se mohli vyjádřit a dělat svou práci. Leader musí umět rozpoznat vize svých kolegů v týmu, naplnit je a oni ho pak budou následovat v jeho firemní vizi. Dobrý leader má svou vizi a ostatní ho chtějí následovat, protože touto vizí si naplní také své dílčí vize. Je potřeba změnit direktivní směr vedení na ten koučovací.

Závěrečné otázky na tělo

Jako předchozích hostů i Honzy jsme se zeptali na několik rychlých otázek.

Nějaký neúspěch, který tě ale posunul dál?
To byl určitě krach mé první společnosti. V té době jsem neměl sebereflexi, myslel jsem si, že jsem mistr světa. Ale dostal jsem facku zpátky a prokoukl – dostal onu sebereflexi. Tehdy jsem přehlížel pár věcí ve firmě. Dělal, že neexistují na úkor toho, abych je nemusel řešit.

Je něco, co bys poradil sám sobě, kdyby ses potkal před 10 lety?
Dej si pozor na to, co jíš. 🙂 Pokud nemáte zatopeno pod kotlem, mašina nevrčí a vy se neposunujete. Nemáte energii. Přivodil jsem si tím zdravotní problémy a dnes to těžce doháním zpátky.

Co je poslední věc, kterou sis nedávno koupil za pár korun?
Mašinka na měření cukru v krvi. Zdraví máme opravdu jen jedno.

Když se řekne úspěšný, který člověk tě jako první napadne?
Nemám asi jednu osobu. Pro mě je to celé uskupení za Cimrmanem. Považuji ho za jeden z nejúspěšnějších projektů v naší republice. Opravdu geniální humor.

Věci zmíněné v epizodě:

osobní web Jana Laibla (ale i o obchodu)
kniha Ne! Já nic nechci
YouTube kanál Já nic nechci
Jára Cimrman

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PREDATORCODE
KARIÉRA
Pavel Šíma
ŽURNALISTIKA