Co je vlastně podcast?

Podcast je audio nebo video soubor publikovaný na internetu. Zjednodušeně si to tedy můžete představit jako televizní nebo radiový pořad, pouze distribuce probíhá pomocí internetu. To umožňuje téměř komukoliv takovýto pořad vytvořit.

Podcast tedy můžete primárně poslouchat jak na počítači, tak i na chytrých telefonech nebo tabletech.

Jelikož Proti Proudu je v audio formě, ideální je jej poslouchat ze svého mobilního telefonu, když zrovna jedete tramvají, metrem, při běhu nebo v posilovně. Můžete tak efektivně využít čas, který normálně ztrácíte, ke vzdělávání nebo inspiraci.

Ať už chcete poslouchat můj podcast Proti Proudu nebo jeden z tisíce dalších (o svých oblíbených jsem již psal v tomto článku), nejjednodušeji to uděláte pomocí aplikace – čtečky podcastů.

Jak poslouchat podcast v telefonu

Pokud máte iPhone nebo iPad, aplikace Podcasty se zde již nachází. Nicméně není příliš uživatelsky přívětivá a já osobně používám aplikaci Overcast. Má spoustu pokročilých funkcí jako zkracování pomlk, automatické stahování nových epizod, pokud jste na wifi atd. Pro Android existuje spousta možností, mně osobně se osvědčila třeba aplikace Podcast Addict (samozřejmě zdarma). – Odkaz ke stažení na Google Play

Ať už máte aplikaci jakoukoliv, nyní musíte vyhledat ten správný podcast, např. Proti Proudu a zvolit Odebírat (anglicky Subscribe). To zaručí, že při vydání nové epizody se vám tato epizoda automaticky přidá a vy si ji budete moci poslechnout. Pokud máte omezená data, zvolte si také možnost stahovat nové epizody, pouze pokud jste připojeni na wifi.
Epizody stahovat nemusíte, můžete je přímo streamovat, ale doporučuji si je stáhnout. Nebudete pak řešit problémy s výpadkem signálu a poslechnete si všechno například i v metru.

Do aplikace můžete také přidat podcast zkopírováním tohoto RSS odkazu: http://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:224903650/sounds.rss

Vaše aplikace by si s tím už měla poradit.

Jak poslouchat podcast na počítači

Na desktopu nebo stolním počítači je vše ještě jednodušší. Na Macu sice může používat iTunes, nicméně podcast je umístěn i na Soundcloudu. Takže nejjednodušší je sledovat mě zde a nebo prostě poslouchat z webu protiproudu.net, kde jsou všechny epizody k dispozici.

Užijte si poslech a rád vám pomůžu s jakýmikoliv technickými dotazy.

Pokud máte jakékoliv návrhy na zlepšení podcastu, neváhejte mi napsat na dan@protiproudu.net

P.S. Prosím nechte hodnocení na iTunes. Pomáhá to dostat projekt k více lidem a nepřímo tím i dostat do podcastu zajímavější hosty.

protiproudu-cover2