DIGITALIZACE
Filip Dřímalka

Filip Dřímalka pomáhá předním českým firmám nastavit digitální a inovační strategie. Dává konzultace v oblasti digitalizace a občas ho můžete jako přednášejícího zaslechnout na zajímavých workshopech.

Pokud vás zajímá, co všechno se skrývá za slovem digitalizace, jak vlastně přetransformovat firmu k větším technologickým změnám a jaké obřady s žabím jedem podstoupil Filip v Kolumbii, pak jste naladili správnou epizodu podcastu Proti proudu. Dneska to bude show od digitalizace k psychedelickým látkám.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • Co se vůbec skrývá pod pojmem digitalizace?
  • Souvisí sociální sítě nějak s digitalizací? Jak?
  • Jak Filip mění mindset lidí ve velkých firmách?
  • Kde lidé ztrácejí nejvíce svého času a jak to změnit?
  • Proč Filip jezdí do Kolumbie a jaké rituály tam podstupuje?
  • Filipův názor a zkušenosti s psychedeliky.
„Lidé ztrácí až 500 hodin ročně tím, že neumí využívat technologie.“

Shrnutí rozhovoru s Filipem Dřímalkou

“Digitalizace je pouze šroubovák,”

prozrazuje Filip, když mu klademe záludnou otázku, co si pod digitalizací vlastně představit? “Zdaleka digitalizace není o nových technologiích. Naopak za ní hledejte proces, jak tyto technologie dostat k lidem a naučit je využívat jejich sílu pro jejich práci.”

Filip Dřímalka se k “digitální lásce” dostal díky tatínkovi. Ten jednoho dne přinesl domů notebook Toshiba 286. “Ačkoliv to mělo HD 20 MB, pro mě to byla totální pecka, hned jsem začal programovat kružnice ve Visual Basicu,” směje se Filip.

Od stařičkého notebooku ke korporátním konzultacím vedla ještě dlouhá cesta. Během ní Filip vystřídal 3 zaměstnání, než sám začal podnikat. Nejprve se vrhnul na marketing a správu webů, teprve poté zamířil k digitalizaci.

Patří k digitalizaci i využívání sociálních sítí?

Samozřejmě ano, akorát každá generace má na ně odlišný názor. Zejména vrcholový management ve firmách se na ně dívá skepticky. Nechápou totiž jejich využití a potenciál. Ovšem podstatné je, že za sociálními sítěmi se skrývají lidé a pro ty připravujeme inovace a nové technologie.

Lidé ztrácí až 500 hodin ročně tím, že neumí využívat technologie

Děsivé tvrzení, ale podle Filipa pravdivé. Sám ho má potvrzené řadou školení v korporátech. Na jednom školení Filip zažil paní, co byla v šoku, že její 3,5hodinová práce se dala zvládnout na pár kliknutí v chytrém nástroji.

Zajímalo nás, v jakých oblastech lidé ztrácejí nejvíce svého času? Filip nám doporučil aplikaci Rescue Time. V ní najdete analýzu toho, ve které aplikaci/programu trávíte nejvíce času během práce. Doporučuje se pak zaměřit na zefektivnění práce právě v této oblasti. Sám nejvíce pracuje s tvorbou prezentací v Keynote. Proto se učil nové klávesové zkratky a další vychytávky tohoto nástroje.

Dále doporučuje si vytvořit proces na zavádění novinek ve firmě a taky delegovat své pracovní úkoly. “Proč ztrácet čas, když je tady celá řada freelancerů, kteří vaši oblast nevědomosti naopak dobře znají?! Mrkněte se třeba na portál Fiverr.”

Nezapomněli jsme se vyptat ani na to, jak snadno lidé přijímají změny v rámci zaváděných inovací ve firmě? “Digitalizace je jeden velký change management. Tím nejtěžší na procesu digitalizace je právě změna způsobu (mindset), jakým lidé přemýšlejí, pracují a vedou další lidi. Musíš nechat lidi prožít tu změnu a někdy direktivně nařídit novinku. Donutit je shlédnout instruktážní video, protože lidé budou pořád tvrdit, jak pro samou práci nemají čas zavádět novoty.”

Pravidelnost osvobozuje

V závěru rozhovoru jsme se dotkli témat, jako jsou Filipovy denní rutiny a proč tak rád jezdí do Kolumbie.

Ačkoliv si Filip Dřímalka své cíle každoročně plánuje, většinou je moc nedodržuje. Snaží se spíše věnovat procesu jejich naplňování. Kromě ranní rutiny studené sprchy, až tak nic pravidelně nedodržuje. “Chybí mi ta pravidelnost, v tom se mi líbí Dan Gamrot. Já se to teprve učím.

A dostáváme se k rituálu se žabím jedem v Kolumbii, kam Filip pravidelně jezdí. Tento noční rituál slouží k očistě těla. “Při rituálu jsem ztratil vědomí, tak za mnou přiběhl šaman. Byl to zajímavý zážitek poznání sebe sama. Do Kolumbie jezdí řada lidí opakovaně, právě pro tu očistu našich evropských stereotypů. Bohužel po návratu si na sebe problémy nabalujeme zpět.”

Rozhovor se nenápadně stáčí k psychedelickým látkám, kde Filip vyzkoušel prý snad už všechno, co existuje. “Je fajn si uvědomovat to, že se máme moc dobře a nepotřebujeme k tomu přitom žádné vnější podněty. Měli bychom si uvědomit několikrát denně, jaké máme štěstí, aniž bychom k tomu potřebovali vlastnit nové auto nebo někam cestovat.”

Z čeho je tedy Filip Dřímalka aktuálně šťastný?

Konečně se dá jezdit na kole a grilovat. Žít prostě venku. (Pozn.red.: rozhovor se natáčel zjara). V práci děláme na zajímavých projektech. Ale stejně tak mě potěší chvíle pohody na zahrádce. Jsou to malé momenty ve světě plném chaosu.

Věci zmíněné v epizodě:

 

Partnerem této epizody podcastu je eshoprestart.cz. Online kurz, který vám ukáže konkrétní postupy, jak váš eshop jednoduše, v záplavě 40 000 e-shopů na českém trhu odlišit, co změnit tak, aby to konečně fungovalo a přinášelo výsledky

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

ZÁBAVA
TECHNOLOGIE