Patrick Zandl: Jak řešit krizi bydlení? O technologiích, úpadku médií a lokální politice

Patrick Zandl: Jak řešit krizi bydlení? O technologiích, úpadku médií a lokální politice

Patrik Zandl je spisovatel a publicista, bývalý pirátský zastupitel v Brandýse-Boleslavi a arcimág v Průša Research.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • jak jsou děti ovlivňovány technologiemi
  • o bytové krizi a její řešení
  • jak lépe psát
  • proč nevěříme médiím
  • o webu 3 & technologiích budoucnosti

O epizodě

Epizoda s Patrickem obsáhne spoustu témat. Povídáme si o tom, proč lidé ztrácejí důvěru v mainstreamová média, o Patrikově podnikatelské a politické zkušenosti, jak dobře psát nebo o webu 3 a vyvlastňování bytů v Berlíně.

„Minuta Židům, minuta Hitlerovi.” Tak s nadsázkou Patrik popisuje jeden z problémů mainstreamových médií, která zažívají erozi důvěry. Snaha pokrýt stanoviska všech stran problémů je zhruba stejně smysluplná, jako v otázce holocaustu poskytovat mediální prostor Hitlerovi. Byť je příklad dohnaný k absurdnosti, tak v médiích často dostávají prostor vyjadřovat se lidé, kteří nemají fakta nebo autoritu, ale pouze názor. V otázkách klimatických změn nebo vakcinace je to obzvlášť znát a medializováním obskurních názorů dochází k jejich legitimizaci. Společně s „ekonomií kliků”, kdy byznys kvete po monetizaci strachu nebo polopravdivých senzací dochází k postupnému rozkladu důvěry v média.

Odhlédneme od problému médií a zaměřme se na to, o čem můžete číst nebo slyšet ze světa technologií – web 3.0, nebo vlastně web 3. Co to je? A je to nová technologická revoluce? Web 3 nás přivedl k tématu regulací a možná nečekaně od pirátského liberála uslyšíte, proč jsou nebo přinejmenším mohou být regulace užitečné. Web 3 má jednu z výhod nebo funkcí, kterou na samotném začátku podnikání měl i Amazon – odstraňuje prostřední strany. Podíváme se na historickou paralelu Amazonu a web 3 a probereme, jestli se obejdeme bez prostředníků a do jaké míry je decentralizovaný systém centralizovaný.

„AI” či-li umělá inteligence je odpověď na otázku, kde Patrik vidí budoucnost technologií. U umělé inteligence probereme, koho a jak rychle připraví o práci a naopak kolik pracovních příležitostí vytvoří. Existují různé tábory lidí, kteří srší optimismem nebo naopak pesimismem; ale jaký je realistický scénář? Byť historie nemá odpověď na vše, tak se podíváme na historické paralely mezi adopcí nových technologií, jako byla elektřina a dopady na společnost – kolik pracovních míst technologie vytvořily a kolika generací se tyto změny dotkly.

Ke konci podcastu si povídáme o politice. Probereme, jestli jsou piráti revolucionáři, proč se nestavíme pozitivně k obecním bytům, jak vypadá a jaké řešení má krize bydlení a proč v Berlíně „vyvlastnili” byty. Na samotný závěr probereme, jak se zlepšit v psaní, jak se liší psaní newsletteru a knihy a na co Patrick v poslední době změnil názor.

Zajímavé odkazy a epizody

Partnerem podcastu jsou

Stojíme za Ukrajinou – Pomáhat Ukrajině můžete mnoha způsoby. Rukama i hlavou, materiálně i finančně. Z terénu i z gauče. Vyberte si z mnoha možností, které jsme dali dohromady. A prověřili.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory