PODNIKÁNÍ
David Semerád
David Semerád je zakladatel společnosti STRV, která se přes 12 let zabývá vývojem mobilních i webových aplikací. STRV je jednou z mála českých firem, která se prosadila v americkém Silicon Valley.
Kromě zakázkové produkce aplikací pro americké startupy rozvíjí STRV i vlastní projekty. Mezi ty nejznámější patří seznamka Surge a projektu Ordr v oblasti gastronomie.

Pokud tě zajímá, kdy začala Davidova láska k digitálním technologiím, proč s firmou odešel na americký trh nebo jak se vzdělává, pak si pusť dnešní díl podcastu Proti Proudu s Davidem Semerádem.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • v kolika letech začal David podnikat
  • proč David přesunul svou firmu z českého trhu na americký
  • jak probíhá náborový proces do STRV
  • proč STRV sídlí v kancelářích pro 500 lidí, i když jich je jen 150
  • jak využívá David mentory pro řešení problémů
  • jak David řeší svůj time management

a mnohem více…

„Snažím se brát život den po dni a mít každý den dobrý. Když budeš mít každý den super, budeš dělat věci, která rád děláš, tak budeš mít zákonitě dobrý život.“

Věci zmíněné v podcastu

STRV

David Semerád na Instagramu

Petr Ludwig

Shrnutí rozhovoru s Davidem Semerádem

Láska k technologiím od střední školy

David má vystudovaného inženýra z technické školy, ale zájem o digitální svět se u něho projevil už v 16 letech na střední škole. První web vytvářel pro známé za drobný přivýdělek. Už tehdy si uvědomil, že nedokáže zaštítit kompletní tvorbu webu a přibral do party Martina. Každý rok zvyšovali své příjmy, až se z nich postupně stala nejlepší agentura na mobilní aplikace v Čechách.

Postupem času si David s dalšími zakladateli uvědomili, že pokud chtějí i nadále růst a využívat dostupné know-how z technologií, musí odejít na zahraniční trh. Zavřeli agenturu v Čechách a přesunuli se na americký trh, kde firma STRV působí dodnes a neustále se vyvíjí. Jedním z prvním projektů, na kterém si všechno ošahali, byla seznamka pro americký trh. Dále také rozšířili portfolio produktů a zdaleka nenabízí už jenom mobilní aplikace. V STRV se zaměřují taky na webové aplikace a nově přidávají marketingové služby.

Tým okolo společnosti vyvíjí aplikace na zakázku, ale i své vlastní projekty. Zajímalo nás, podle čeho si kluci vybírají, co budou zrovna vyvíjet. “Řešíme to podle aktuálních potřeb trhu. Když jsme viděli, že něco chybí a nefunguje, tak jsme to prostě vyvinuli. Teď k tomu přistupujeme více strategicky. Vždy nám šla exekutivní fáze vývoje, ale byl bych rád, kdyby to zapadalo i do celého strategického konceptu firmy.”

Proč je v STRV přes 150 lidí 16 národností

Firma se vyznačuje velkou diverzifikací. Podle Davida vyšší diverzifikace napomáhá přirozenému anglickému prostředí ve firmě. Navíc je prokázáno, že firmy s vyšší diverzitou, jsou úspěšnější.

“Abychom mohli růst tak rychle, jak potřebujeme, nemůžeme spoléhat jenom na český trh,” dodává David další důvod, proč nenabírají pouze české pracovníky.

Náborový proces je v STRV promyšlený a odlišuje se od toho, co známe v našem prostředí. Neoutsourcují, protože vedení chce znát a věřit svým lidem, že pak tito lidé dodají špičkové produkty zákazníkům. Základem je neobepisovat vývojáře o spolupráci, jak se tomu děje na českém trhu. “My je chceme poznat a máme s nimi dlouhodobější kontakt. Od prvního seznámení po podpis smlouvy může utéct i 13 měsíců. Osobně se s každým setkává někdo z nás čtyř. U nás i v Americe. Klidně jdeme na pivo.”

Zajímavostí, že firemní kultuře, snaze neustále růst i kvalitě nabíraných lidí podléhá i samotný výběr kanceláří. David zmiňoval, že managovat více kanceláří zároveň je limitující pro rostoucí business. Proto si možná překvapivě pronajali kanceláře pro 500 lidí. Mají tak na pár let vystaráno a nevyužité prostory dále pronajímají.

STRV se pyšní i faktem, že nemají žádnou externí investici, byť o ní kdysi přemýšleli. David nám vysvětlil: “Nerad někomu slibuji KPI, protože pak by to mohlo být dopad na nastavenou firemní kulturu a spokojenost našich lidí ve firmě.”

Život se skládá z jednotlivých dní

Tak začíná David vysvětlovat, jak vnímá svět a svůj posun za dalších 5 let. “Když budeš mít každý den super, budeš dělat věci, která rád děláš, tak budeš mít dobrý život. Těším se tak na každý den, i když kolikrát řešíme těžké situace a problémy. Ale pracuji s lidmi, se kterými jsem rád a to nechci, aby se měnilo.”

Během rozhovoru nám David několikrát přiznal, že nevěří v knížky a nerad je čte. Byli jsme proto zvědaví, jak se tedy vzdělává.

“Především se bavím s úspěšnými lidmi. Mám 7 mentorů. To mi pomohlo být daleko vyrovnanější a hned se nestresovat, když se něco děje. Mám za sebou i menší vyhoření, kdy jsem skončil v nemocnici. Opět mi pomohli mentoři.”

“Ve škole se tě snažili učit věci, které jsi zrovna nepotřeboval. To mi přijde hrozně neefektivní.

Jsem zastáncem říkat všechno komukoliv, nemám strach z vykradení a přidaná hodnota z feedbacku je super. Čím víc se otevřeš, tím víc ti lidé pomohou.”

Protože David působí jako dosti vytížený člověk, přišly na přetřes otázky o time managementu. David si dlouho zapisoval denní úkoly a dával si za ně body, jak je plnil. Včetně těch záporných, když se nedařilo. Sledoval své dny a tím získal data o sobě samém. Dokázal tak vysledovat řadu věcí včetně intolerance na lepek. “Zjistíš, co ti vyhovuje – kdy vstávat, jak dlouho sportovat, apod.”

Organizace času

Chci dělat pouze věci, které mě baví a naplňují. Například řešit problémy a posouvat dopředu systém, který u nás ve společnosti máme. Baví mě vymýšlet řešení, nakopnout to a předat realizaci dál. Proto teď sleduji a zkoumám, co mě baví. Nechci už dělat operativní věci.

Závěrečné otázky na tělo

Jako předchozích hostů i Davida jsme se zeptali na několik rychlých otázek.

Co bys poradil Davidovi sám sobě před 10 lety?

Aby si uvědomil, jak velkou pomocí mohou být mentoři. Poradil bych si, abych s koučinkem začal dříve. Byl bych dříve vyrovnanější.

Poselství na závěr?

Všechno, co se děje, se děje kvůli tomu, že to tak necháváme dít. Musíme brát absolutní zodpovědnost za svůj život. Ano, někteří lidé mají lehčí podmínky něco udělat, ale aby byl člověk šťastný, tak k tomu máme všichni stejné dispozice.

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

KRITICKÉ MYŠLENÍ
PODNIKÁNÍ