ONLINE MARKETING
David Lörincz
David Lörincz je přední český expert na Facebook reklamu žijící na Bali.

David je autorem projektu Modrá Krev, majitelem několika Facebook certifikátů, školitelem Facebook marketingu a aktuálně rozjíždí i vlastní podcasty, ve kterých se věnuje právě této nejpopulárnější sociální síti. Jeho školeními za jeden rok prošlo přes 1000 nadšenců.

Jeho začátky rozhodně nebyly lehké, postupně si ale uvědomil, jaký životní styl chce žít a tomu podřídil i svou práci. Miluje teplé počasí, a tak po několika cestách směrem do Asie zakotvil na indonéském ostrově Bali. Tady spolu indonéskou přítelkyní žije už rok a půl. Odtud pracuje pro své klienty i připravuje workshopy pod hlavičkou Modrá krev.

Pokud vás zajímá, jaký byl životní příběh Davida k tomu, aby mohl skloubit cestování, život v zahraničí s prací, pak si poslechni tento 22. podcast Proti proudu.

V tomto rozhovoru zjistíte například:

  • jaký byl osobní život TOP experta na Facebook marketing
  • jaké chyby David udělal jako digitální nomád
  • co se skrývá za projektem Modrá krev
  • proč David nechce založit vlastní marketingovou agenturu
  • proč David žije aktuálně na ostrově Bali a zda se chystá na další cesty
  • zda-li může fungovat vztah mezi Evropanem a Indonésankou

 

Sponzorem této epizody Proti Proudu je web hosting Endora.

Pokud potřebujete hosting pro váš podnikatelský projekt nebo třeba pro osobní web, který by jste rozhodně měli mít (chcete přece mít kontrolu co se ukáže když si někdo do Googlu zadá vaše jméno). Navíc si zde můžete jednoduše zaregistrovat .cz doménu a výborně hodnocená zákaznická podpora Vám pomůže s jakýmkoliv problémem.

Jako posluchači Proti Proudu máte slevu 50% na webhosting. Stačí zadat slevový kód PROTIPROUDU při registraci a máte to. Takže pojďte začít ten projekt, o kterém dlouho premýšlite třeba tím, že si k němu uděláte web na www.endora.cz.

„Člověk musí věřit v to co dělá a jít si zatím, ono to snad vyjde.“

Shrnutí rozhovoru

Bydlel jsem díky lichvářovi ve sklepě

Už při střední elektro průmyslovce se David dostal do světa počítačů a přivydělával si správou webů. Podle toho si pak zvolil i vysokou školu, kde ale zjistil, že mnohem víc ho láká HW a sítě. Školu tak opouští. Téměř ze dne na den dostává možnost pracovat v Praze. Neváhá si vzít nevýhodnou lichvářskou půjčku a vydat se vstříc velkoměstu.

Začátky jsou opravdu krušné, kdy spí doslova ve sklepě a jí těstoviny s párky, aby splatil dluh. Ale píle se vyplácí a David si vyzkouší i manažerské pozice včetně práci pro Mall.cz v reklamním oddělení. Sám ale přiznává, že není ten typ manažera, práce nechává a odjíždí na Mallorcu.

Život na tomto ostrově se pro něj stává zlomový, neboť si tady uvědomuje, že kariérní žebříček v zaměstnání ho neláká. Navíc by rád pracoval zase z tepla. Tomu začne podřizovat i další své kroky a první návštěva Thajska ho jen ujišťuje, že chce pracovat v zahraničí.

Hodně motivace k podnikání získal díky četbě knih, zejména pak ty s psychologickou tematikou. Facebook je v té době ve svých počátcích a rozhodně nepřipomíná dnešní reklamní kolos. Nebyli tady klienti, ale přesto se David na něj začíná orientovat. Sám sebe tak hodnotí jako průkopníka na Facebook reklamu se zaměřením na výkonnostní marketing. Nahrává mu, že se o FB tehdy ani moc nepíše (nebyl tu žádný News feed). Tato profilace mu pomohla vybudovat brand Davida Lörincze jako českého TOP specialisty na Facebook reklamu.

Jak se stát expertem v online světě?

Byla zákonitě otázka, kterou jsme museli Davidovi položit. Dozvíme se, že podle něj je nutná specializace. David v online světě stále vidí možnosti, kde prorazit. Například boom zažívá automatizace nejenom online procesů, ale například i školících online webinářů. Grafici by se zase měli zaměřit třeba na bannerovou reklamu pro FB nebo bannery pro PPC.

Taky je důležité být vidět. Dělat osvětu ve svém oboru, ať už formou příspěvků na webu, nebo vlastními podcasty, webináři či školeními.

Davidova Modrá krev a digitální svět

Náš host se nevěnuje pouze freelancingu, ale přibližně 60 % úsilí věnuje vlastnímu projektu Modrá krev, který vzdělává markeťáky a podnikatele, aby si dokázali sami řídit reklamu ve firmě. Vlastní marketingovou agenturu nechtěl zakládat z celé řady důvodů.

Co si naopak od jiných (i světových) školitelů chtěl ponechat, tak je samotný freelancing, tj. práci pro zákazníky. Svěřuje se nám, že ho baví pracovat s lidmi na zajímavých projektech, být prostě v dění a neustále se vzdělávat. Nechtěl by se stát pouze školícím teoretikem.

Postupně si nacházel zákazníky, kterým nevadilo, že svou práci řídí z druhé strany zeměkoule. Chtěl prostě cestovat, čímž se zařadil mezi tzv. digitální nomády. Než se potkal s přítelkyní projel převážně Thajsko, Filipíny a Borneo. Samozřejmě jeho začátky jako nomád se neobešly bez celé řady chyb, například podcenění tolik důležité techniky (počítač na cesty). Nicméně zapracoval na vybudování finančního polštáře, dalších problémech a aktuálně už rok a půl bydlí s přítelkyní ve vile na Bali. Kulturní rozdíly ani šok díky vzdělání a křesťanskému vyznání přítelkyně nepoznali a těší se na společnou cestu do Evropy.

Do budoucna David plánuje pokračovat nadále v Modré krvi, freelancingu, ale láká ho začít investovat. Čas nemá, zbývají tedy jen peníze. Možná to budou právě poslední dobou tolik skloňované kryptoměny.

Závěrečné otázky na tělo

Jako předchozích hostů i Davida jsme se zeptali na několik rychlých otázek.

Co ti za pár stovek nedávno udělalo radost?
Nebylo to zrovna pár stovek. Ale na kiwi jsem měl takový nákupní den letenek. Těším se na to množství zážitků známých u nás na Bali, a pak ty naše zpátky v Evropě.

A kdo je pro Davida úspěšným člověkem?
Líbí se mu zapálení lidí pro jejich věc a ochotu do toho investovat dlouhodobě čas. Proto vyzdvihl například ostravského klučinu s elektrickými Xtnd boardy, nebo režiséra filmu Jsem brána. V něm si zahráli i hollywoodští herci a sám režisér měl podmínku, že si filmem nesmí vydělat ani korunu. Věnoval tak veškeré své úsilí bez jedině koruny zisku.

Věci zmíněné v epizodě

Město Ubud na Bali
Davidův osobní web
Modrá krev – portál pro koučink FB markeťáků
Ostravská parta – Jan Kvasnička a Jakub Čižmař
Elektrické longboardy XTND

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

PODNIKÁNÍ
PODNIKÁNÍ
STARTUP