DESIGN
Anna Marešová
Anna Marešová je produktovou designérkou, která se zaměřuje na průmyslový design.
Pokud jste slyšeli o ženě, která vyhrála ocenění za bakalářskou práci tramvaje pro Prahu a národní ocenění za studentský projekt Whoop.de.doo, tak tou je právě Anna Marešová.

Její diplomová práce přerostla v pracovní projekt, ve kterém se realizuje ze 70 % jejího času. Whoop.de.doo jsou luxusní a kvalitně navržené erotické pomůcky. Pokud vás zajímá, jak se někdo při studiu designu dostane od návrhu tramvaje k modelům vibrátorů, pak posloucháte správný díl podcastu Proti proudu s Annou Marešovou.

V tomto rozhovoru s Annou Marešovou zjistíte například:

  • Co je to užitný průmyslový design
  • Co si Anička pochvaluje na bezdomovcích
  • Proč měla její bakalářka tramvaje pro Prahu takový úspěch
  • Jak se od tramvají dostala Anna k erotickým pomůckám
  • Kam směřuje projekt Whoop.de.doo
  • Proč Anička nešla klasickou cestou investorů a všechno si vybudovala sama
“Když máš krásnou konvici na čaj a každé ráno se poliješ, tak se ti ta věc nemůže líbit, protože neslouží svému účelu.”

Souhrn podcastu s Annou Marešovou

Udržitelný design se ohlíží na životní prostředí

Ačkoliv je Anna Marešová rodilá Pražačka, vysokou školu se zaměřením na umění a design vystudovala v Ústí nad Labem. Sama sebe označuje za produktovou designérku se zaměřením na udržitelný užitný průmyslový design. Zajímalo nás, co si pod tou záplavou slov vlastně představit.

“Pod užitným designem si představte objekty, které každodenně využíváte. Slouží lidem celoplošně, nejedná se o nějaké umění v koutku muzea. Udržitelný design je pak ten, který je šetrný k planetě.”

Udržitelný design by měl být co nejméně odpadový. A to v rámci celého jeho životního cyklu – od samotné výroby až po jeho konzumaci. To se často neděje. “Mnohdy náklady a zatížení přírody při výrobě zdánlivě ekologických věcí (elektromobily) jsou často vyšší než u na pohled neekologických věcí. Viz jeap z roku 1947,” dodává Anna.

Anna by si přála, aby lidé uměli lépe recyklovat. Ideálním příkladem recyklace téměř všeho jsou podle ní bezdomovci. Sama si myslí, že dokud nebudou lidé cítit skutečný nedostatek něčeho (vody, jídla, paliva), nic je nepřinutí přemýšlet nad důležitostí recyklace.

Od tramvaje k erotickým pomůckám

Už na vysoké škole získala Anna jméno mezi designéry. Porotu zaujala její bakalářská práce, která se zabývala návrhem tramvaje pro Prahu. Pídili jsme se po tom, proč Anička mezi tolika studenty uspěla.

“Osobně mě zajímají témata se širším kontextem, která mají vliv na společnost a pomohou jí řešit nějaký problém. Navíc jsem chtěla vykročit z designérské bubliny a ptát se na názory i dalších nezasvěcených lidí. Kladla jsem otázka, chodila ven a dělala dotazníky. Zakládám si totiž na dialozích a konzultacích. V neposlední řadě se bavím i se samotnými inženýry, kteří budou návrh realizovat.”

Ocenění jí potěšilo a hnalo se posunout dál. I v diplomce hledala téma, které bude mít přesah a pomůže lidem. “Chtěla jsem něco blíž průmyslové výrobě, ale něco menšího než tramvaj, abych dotáhla návrh až k samotnému prodeji. S nápadem erotických pomůcek vlastně přišel můj kamarád.”

Kam kráčí Whoop.de.doo?

Protože Anička dá hodně na první dojem z lidí a hledala člověka s vnitřní motivací jinou než jen peníze, nedohodla se s žádným investorem. Přitom investorských nabídek díky národnímu ocenění za projekt whoopdedoo přišla celá řada.

Dneska tak má vlastní firmu, které věnuje většinu své pracovní doby. Procesy si řeší sama, ačkoliv se musela mnohé (marketing, výroba, obchod) učit za pochodu. Sama o Whoop.de.doo mluví jako o garážovém příběhy. “Začínala jsem sama v kanceláři a dneska už jsme tam čtyři. Plus mám řadu externistů.”

Nabídka Whoop.de.doo se rozrostla z 1 na 4 produkty a nezůstávají pouze na českém trhu. Zrovna před rozhovorem se podařilo prodat nějaké vibrátory až do Austrálie. “80 % obchodu jede přes český eshop, ale chci jít do zahraničí. Náš trh je omezený a myslím si, že Whoop.de.doo je globálním produktem.”

Pokud byste si chtěli Whoop.de.doo koupit, využijte slevový kód protiproudu pro 10% slevu.

Otázka na závěr: Z čeho jsi momentálně nadšená?

Já se rychle pro něco nadchnu, pak jsem ve flow a jedu. Například ráno jsem měla milou schůzku na nové video ohledně Whoop.de.doo. Hned jsem byla nadšená z té záplavy nápadů.

Taky jsem teď prodala 3 vibrátory do Austrálie. Z toho mám radost.

Věci zmíněné v epizodě:

Pokud vás zaujal tento rozhovor, budou se vám líbit i tyto

SOCIÁLNÍ SÍTĚ
CESTOVÁNÍ